Biskupizna
Pod koniec 2020 roku Fundacja Muzyka Zakorzeniona wydała płytę z muzyka ludową Biskupizny. Na płycie zagrali i zaśpiewali członkowie Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic.
Pod koniec 2020 roku Fundacja Muzyka Zakorzeniona wydała płytę z muzyka ludową Biskupizny. Na płycie zagrali i zaśpiewali członkowie Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic.
Bohaterami niniejszej książki są wędrowni dziadowie-żebracy. Stanowili oni dawniej niezwykle barwną i aktywną grupę, która odgrywała istotną rolę w życiu tradycyjnych społeczności wiejskich. Byli swego rodzaju pośrednikami między światem żywych i zmarłych, modlili się, śpiewali pieśni, przynosili nowiny z dalekiego świata. Jednocześnie ze względu na swoją obcość i odmienność oraz otaczającą ich aurę tajemniczości wywoływali żywe zainteresowanie i skrajnie zróżnicowane reakcje.
Wraz z nastaniem zimy na polskich wsiach od wieków pojawiają się przebierańcy. Chodzą od Bożego Narodzenia, przez karnawał, aż do Wielkanocy. Są trochę straszni, trochę śmieszni – i zupełnie niezwykli. Kim są? Jak się nazywają? Jak wyglądają? Co ich łączy? Co przynoszą i czego chcą? Tego z książki Anny Kaźmierak dowiedzą się nie tylko dzieci.
Publikacja pod redakcją naukową Teresy Smolińskiej zawiera teksty uczestników Międzynarodowej Konferencji pt. Folklor dziecięcy. Między tradycja a współczesnością, która odbyła się w dniach 23-24 lipca 2018 r. w Nowym Sączu w ramach 26. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”.
„Melodie ludowe od Ostrowa” to zbiór melodii z kilku wsi z okolic Ostrowa Wielkopolskiego, które zebrał i opracował w latach 30. i 60. XX wieku Franciszek Mucha – pedagog i regionalista. Materiał, który przez wiele lat znajdował się w archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu został wydany przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.
„Wesele w Husowie – śladami twórcy ludowego” to wyjątkowa publikacja wzbogacająca katalog polskiej literatury regionalnej. Książka zawiera materiały dotyczące wesela husowskiego zapamiętane i spisane przez Władysława Leniara, muzykanta, nauczyciela, społecznika z Husowa (woj. podkarpackie). Autorką i pomysłodawcą książki jest wnuczka Grażyna Sordyl.
„Rośnij muzyczko, rośnij…” to wydana przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych we współpracy z Fundacją Stara Droga książeczka dla dzieci, prezentująca polskie instrumenty ludowe. Znajdziemy w niej opisy ponad 20 instrumentów z różnych regionów etnograficznych Polski. Jak zaznaczają autorzy jest to książeczka do zabawy. Opisy uzupełnione są ciekawymi zadaniami, łamigłówkami i zagadkami nawiązującymi do poszczególnych instrumentów.
Publikacja pod tytułem „Śpiew tradycyjny — modele edukacji. Doświadczenia polskie i serbskie” jest swoistym podsumowaniem projektu „Masterklasy”, który odbywał się w Warsztatach Kultury w 2017 roku, a także zbiorem tekstów na temat edukacji formalnej i pozaformalnej śpiewu tradycyjnego, ukazujących doświadczenia polskie i serbskie, których przykładów trudno szukać w dotychczasowej literaturze.
Publikacja „Muzyka ludowa w edukacji małego dziecka” jest wynikiem doświadczeń pedagogicznych i badawczych, które autorka gromadziła w pracy z dziećmi z „Akademii przedszkolaka”. Wydanie obejmuje książkę oraz płyty CD i DVD.
Książeczka z płytą CD z tradycyjnymi zabawami, tańcami i piosenkami z Wielkopolski.
Interesujące pod względem graficznym jak i merytorycznym wydawnictwo, w przystępny sposób przybliża najmłodszym ludowe zwyczaje oraz tradycje muzyczne mieszkańców miasteczek i wsi na Zachodzie Wielkopolski skupionych w Regionie Kozła.
Kolejny odcinek „Instrumentów z duszą” poświęcony jest ligawkom, o których Oskar Kolberg pisał: „oprócz dawania sygnałów pasterskich służyły także do otrąbywania Adwentu, były jakby symbolem trąby Archanioła, mającego zwiastować światu przyjście Zbawiciela”.
W kolejnym odcinku serii filmowej „Instrumenty z duszą” o złóbcokach opowiada znany muzyk i nauczyciel muzyki góralskiej, Krzysztof Trebunia-Tutka.
Film o koźle białym (weselnym) i koźle czarnym (ślubnym) z cyklu „Instrumenty z duszą”. W roli narratora i wykonawcy występuje Jan S. Prządka. Towarzyszą mu Dominik Brudło, Justyna Trześniewska i Łukasz Piątek.
Film powstał ze zdjęć archiwalnych oraz współczesnych. Przedstawia postać nieżyjącego już skrzypka z podradomskiej wsi, mistrza, nauczyciela wielu młodych muzykantów, kontynuatorów jego stylu gry.
Zespół Osławianie powstał we wsi Mokre w 1972 roku. W swoim repertuarze posiada przede wszystkim pieśni i melodie łemkowskie, bojkowskie oraz ukraińskie.
Jedna z najbardziej znanych kapel województwa podkarpackiego. Założyciel i liderem jest skrzypek Władysław Pogoda z Kolbuszowej.
Książka Anny Czekanowskiej Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja, taniec ma charakter podręcznika akademickiego. Powstała w toku prac dydaktycznych ze studentami o zainteresowaniach kulturoznawczych, socjologicznych i jest adresowana do szerokiego kręgu czytelników.
Ukazało się kolejne świetne wydawnictwo Zbiorów Fonograficznych IS PAN. Najstarsze zapisy dźwiękowe bodaj najpiękniejszego polskiego śpiewu – śpiewu kurpiowskiego.
„Ligawka”, pow. Łempice, pow. Wysokomazowiecki, woj. podlaskie, 1985 r. Reżyseria: Krzysztof Chojnacki, Piotr Szacki Czas: 12:44 Państwowe Muzeum Etnograficzne w
Niniejsza książka to opowieść o muzyce wiejskiej i sytuacjach z którymi się wiązała, o tym jak dawniej muzykowano i spędzano wspólnie czas. Zawarte są w niej historie ostatnich wiejskich muzykantów, o tym czym dla nich była i jest muzyka.
Problematyką kultury muzycznej na tle kultury regionalnej, przy równoczesnym przedstawieniu wydarzeń historycznych i politycznych, podjęła się Magdalena Szyndler prezentując swój materiał w pracy Folklor pieśniowy Zaolzia. Uwarunkowania, typologia i funkcje. Publikacja została wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 2011 roku.
Z końcem grudnia 2012 roku ukazała się płyta pt. „Na rozstajnych drogach” poświęcona suce biłgorajskiej oraz muzyce tradycyjnej okolic Janowa Lubelskiego.
Zespół Pieśni i Tańca “Łemkowyna”, Zespół Pieśni i Tańca “Osławiany”, Kapela bojkowska “Susidojky” Nagrania dokonano w dniach 25-26 kwietnia 1986
Regionalny Zespół Spółdzielczości Pracy LACHY w Nowym Sączu Label: Polskie Nagrania Muza – SX 1032 Seria: Polski Folklor Muzyczny, vol.2 Format: Vinyl,