Wesele w Husowie. Śladami twórcy ludowego

„Wesele w Husowie – śladami twórcy ludowego” to wyjątkowa publikacja wzbogacająca katalog polskiej literatury regionalnej. Książka zawiera materiały dotyczące wesela husowskiego zapamiętane i spisane przez Władysława Leniara, muzykanta, nauczyciela, społecznika z Husowa (woj. podkarpackie). Autorką i pomysłodawcą książki jest wnuczka Grażyna Sordyl.

Książka to zamknięta na ponad stu stronach podróż na dawną podkarpacką wieś – rozśpiewaną i roztańczoną.

Grażyna Sordyl stając się niejako spadkobiercą spuścizny swojego dziadka Władysława Leniara, który przez wiele lat gromadził i zapisywał teksty piosenek i melodii weselnych, przybliża czytelnikom obrzęd wraz z poszczególnymi jego etapami. „Pragnieniem moim było było dokończenie dzieła Dziadka, dlatego starałam się skompletować posiadane materiały, opracować je i wydać. […] Mam nadzieję, że książka przyczyni się do uruchomienia nie tylko wspomnień, ale przede wszystkim zachowania w pamięci starych, niezwykłych ludowych obrzędów tej ziemi. Przypomni ludzi, którzy tworzyli podwaliny pisanej historii przodków.” – pisze we wstępie autorka.

W książce znalazły się wspomniane teksty przyśpiewek, piosenek, nuty, a także dialogi między poszczególnymi uczestnikami wesela.

Publikacja została wzbogacona o cenne fotografie z rodzinnego domu autorki. Na zdjęciach możemy zobaczyć dawny strój  z Husowa, uczestników wesel wraz z miejscowymi kapelami a także rękopis Wesela Husowskiego z zachowanego zeszytu Władysława Leniara.

Książka wydana w roku 2017 stanowi jedyny w swoim rodzaju dokument historii regionu z przełomu XIX i XX wieku. Z pewnością dla wielu będzie również przyczynkiem do dalszego poznawania tradycji muzycznych okolic Łańcuta.

Spis treści:

Od autorki

Życie i działalność artystyczna Władysława Leniara

Wstęp do wesela

Wesele w Husowie koniec XVIII, początek XIX w.
– Zrękowiny
– Dzień wesela – wyprawiny
– Idą do kościoła
– Ślub w kościele – z kościoła do domu
– Wywodziny
– Obiad
– Pokładziny
– Tytuły piosenek weselnych śpiewanych w tamtych czasach
– Przyśpiewki weselne spisane przez Władysława Leniara

* * *

Tytuł: Wesele w Husowie. Śladami twórcy ludowego
Autor: Grażyna Sordyl
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-947878-1-3
Liczba stron: 110
Format: 30 x 42 cm