Teka haftu kaszubskiego. Szkoła gdańska

Teka „Szkoły gdańskiej” powstała na podstawie prac Anny Konkel, znanej kaszubskiej twórczyni ludowej zmarłej w 2008 r. 

Inicjatorem wydania teki jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Chwaszczynie przy współudziale Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskim w Wejherowie, które jest dysponentem oryginalnych rysunków stanowiących pierwowzór publikowanych kompozycji.

W tece haftu „Szkoły gdańskiej” znalazły się pracy Anny Konkel (1923-2008) wraz z komentarzem merytorycznym, obejmującym analizę stylistyczną wzornictwa oraz biografię autorki. Anna Konkel była wybitną hafciarką i jednocześnie kreatorką haftu kaszubskiego, który stanowi jeden z najbardziej wyróżniających się elementów sztuki ludowej. Charakteryzuje go symboliczne wykorzystanie barw oraz powtarzalność motywów roślinnych, w szczególności kwiatowych. Kolor żółty oznacza słońce, pola porośnięte zbożem, a także piasek z nadmorskich plaż i bursztyn. Zielony to przede wszystkim łąki i lasy, czarny żyzne gleby, zaś trzy odcienie niebieskiego to morze, jeziora i rzeki, a także piękne przejrzyste niebo rozciągające się nad Kaszubami. W hafcie występuje też kolor czerwony, który symbolizuje krew przelaną w obronie ojczyzny.

Teka zawiera plansze kolorowe oraz czarno-białe matryce do kopiowania (13 tablic barwnych + 13 czarno-białych).

* * *

Tytuł: Teka haftu kaszubskiego. Szkoła gdańska
Autor: Anny Konkel
Wydawca: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Chwaszczynie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskim w Wejherowie
Miejsce i rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-65802-10-1
Liczba stron: 13 tablic barwnych + 13 czarno-białych
Format: 30 x 42 cm