Instytucje

Szkoła Suki Biłgorajskiej

Szkoła Suki Biłgorajskiej

Szkoła Suki Biłgorajskiej to oddolna, nieformalna i niezależna inicjatywa, skupiająca sympatyków muzyki tradycyjnej. Początki Szkoły sięgają 2007 roku, a przyczynkiem do jej powstania było stypendium artystyczne (które otrzymało taką właśnie nazwę) Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowane przez Zbigniewa Butryna – lutnika-amatora, muzykanta grającego w legendarnej Kapeli Dudków ze Zdziłowic, członka Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

Skansen w Ślemieniu, niedaleko Żywca, powstał w 2013 r. dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Ślemień. Obecnie w Etnoparku znajduje się 19 obiektów m.in. szkoła z Rychwałdu z 1900 r., kuźnia ze Ślemienia z przełomu XIX i XX w., liczne stare chałupy z regionu, zagroda z Rychwałdu z 1895 r., czy XIX-wieczny spichlerzyk z Suchej Beskidzkiej.

Muzeum Sztuki Ludowej im. ks. Edwarda Nitki w Paszynie

Muzeum Sztuki Ludowej im. ks. Edwarda Nitki w Paszynie

Znawcy sztuki ludowej są zgodni w opinii: ośrodek rzeźby ludowej w Paszynie jest fenomenem we współczesnej twórczości ludowej, a miejscowe muzeum parafialne jest miejscem niezwykłym. Gromadzi zbiory wielu samorodnych artystów, którzy w latach 50. XX wieku za namową miejscowego księdza zaczęli tworzyć unikatowe rzeźby. Dziś wliczani są do grona najwybitniejszych przedstawicieli twórczości ludowej.

Pracownia Garncarska Piotra Skiby z Jadwisina

Pracownia Garncarska Piotra Skiby z Jadwisina

Jadwisin to niewielka miejscowość pod Lublinem. Tutaj mieszka i tworzy jeden z najbardziej znanych garncarzy w Polsce. Piotr Skiba swoją przygodę z garncarstwem zaczął w wieku 16 lat od dosyć przypadkowego zdarzenia. Młodzieńcze hobby z czasem zamieniło się w życiową pasję, która trwa do dziś.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej jest Instytucją Kultury Województwa Podlaskiego. Mieści się w Wasilkowie, ale z centrum Białegostoku, stolicy regionu, to kilka minut jazdy samochodem. Możliwość spędzania czasu wśród zieleni i zabytkowej drewnianej architektury sprawia, że ludzie lubią tu przyjeżdżać.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu jest jednym z trzech samodzielnych muzeów etnograficznych w kraju. Prowadzi bogatą działalność edukacyjną dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych, seniorów. Organizuje koncerty muzyki ludowej z polski i z zagranicy oraz kiermasze sztuki ludowej.

Stowarzyszenie Serfenta

Stowarzyszenie Serfenta

Stowarzyszenie Serfenta to organizacja pozarządowa powstała w Cieszynie w 2006 roku, zajmująca się dokumentacją, ochroną i rozwojem tradycyjnego rzemiosła. Skupia etnologów, pedagogów, instruktorów rękodzieła artystycznego, czeladników i mistrzów rzemiosła.

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie

Wśród 10 tysięcy eksponatów zgromadzonych w Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli przeważają muzealia dotyczące wytwórczości i sztuki ludowej. Najciekawsze eksponaty prezentowane są na dwóch wystawach stałych: “Stroje ludowe Rzeszowiaków i Lasowiaków” oraz “Dawna rzeźba ludowa”.