Pierwszy Przegląd Pieśni Żałobnych
Centrum Kultury Gminy Ełk zaprasza na Przegląd Pieśni Żałobnych, który odbędzie się 6 listopada w Stradunach w kościele pw. Matki
Centrum Kultury Gminy Ełk zaprasza na Przegląd Pieśni Żałobnych, który odbędzie się 6 listopada w Stradunach w kościele pw. Matki
Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Anny Bałdygi „Wycinanka kurpiowska na tkaninie” prezentowanej w Chałupie ze wsi Burdajny
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zaprasza na 44. Międzynarodowy Jarmark Folkloru, który odbędzie się w tym roku w dniach 7-8 sierpnia 2021 r. na terenie Parku Etnograficznego nad Węgorapą.
Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” oraz Stowarzyszenie “Jantar” zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Dziedzictwo zamknięte w drewnie”. Trzeba stworzyć rzeźbę w drewnie inspirowaną dziedzictwem Warmii i Mazur i nadesłać ją do 31 października 2019 r.
14 lipca w skansenie w Olsztynku odbędzie się kolejna edycja imprezy edukacyjnej „Tajemnice ciesiołki ”.
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie serdecznie zaprasza na Noc Muzeów, która odbędzie się w nocy 18 maja 2019 r. w godz. 20.00 – 24.00.
Jak kiedyś obchodzono święta wielkanocne na Warmii i Mazurach? Jak wyglądał tradycyjny stół wielkanocny? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć już w najbliższą niedzielę w skansenie w Olsztynku.
22 lipca w skansenie w Olsztynku odbędzie się kolejna edycja imprezy edukacyjnej „Tajemnice ciesiołki – jak dawniej budowano”.
Pracownicy muzeum w Olsztynku opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu. Omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup. Pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie. Zwiedzający będzie mógł złożyć zrąb chałupy w
tradycyjnych technikach ciesielskich, a także na przykładzie modelu chałupy poznać schemat budowy więźby dachowej. Będzie można samemu spróbować pokryć model dachu trzciną i obrzucić fragment drewnianej ściany gliną. Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich. Zaprezentowany zostanie tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką. Odbędą się pokazy pracy dekarza, cieśli, snycerza i kowala.
Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się na drewnianym placu zabaw, poukładać architektoniczne puzzle, drewniane klocki. Dodatkowym urozmaiceniem podczas imprezy będą „Warsztaty muzyczne na dawnych instrumentach”.
Wszystkie działania na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku odbędą się w godzinach 11:00-16:00. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkanie z zielarzem, degustacje ziołowych naparów oraz wszechobecny aromat świeżych ziół. Tradycyjnie 15 sierpnia olsztynecki
Tradycyjnie, w pierwszą sobotę i niedzielę sierpnia, na węgorzewskim Placu Wolności odbędzie się Międzynarodowy Jarmark Folkloru. Już po raz 40-ty wydarzenie to zgromadzi wielbicieli autentycznej kultury ludowej z Polski i zagranicy – twórców, rzemieślników i rękodzielników, śpiewaków i muzykantów.