Województwo Warmińsko-Mazurskie - wszystkie wydarzenia

Tajemnice ciesiołki – jak dawniej budowano

Tajemnice ciesiołki – jak dawniej budowano

22 lipca w skansenie w Olsztynku odbędzie się kolejna edycja imprezy edukacyjnej „Tajemnice ciesiołki – jak dawniej budowano”.

Pracownicy muzeum w Olsztynku opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu. Omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup. Pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie. Zwiedzający będzie mógł złożyć zrąb chałupy w
tradycyjnych technikach ciesielskich, a także na przykładzie modelu chałupy poznać schemat budowy więźby dachowej. Będzie można samemu spróbować pokryć model dachu trzciną i obrzucić fragment drewnianej ściany gliną. Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich. Zaprezentowany zostanie tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką. Odbędą się pokazy pracy dekarza, cieśli, snycerza i kowala.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się na drewnianym placu zabaw, poukładać architektoniczne puzzle, drewniane klocki. Dodatkowym urozmaiceniem podczas imprezy będą „Warsztaty muzyczne na dawnych instrumentach”.

Wszystkie działania na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku odbędą się w godzinach 11:00-16:00. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.