Wspieramy polskich artystów ludowych. Dołącz do akcji #TwórcyLudowiWpandemii

#TwórcyLudowiWpandemii to akcja zainicjowana przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Galerię Sztuki Ludowej STL oraz portal KulturaLudowa.pl, której celem jest wsparcie i promocja twórców ludowych w trudnym czasie spowodowanym COVID19. W jej ramach odbywa się m.in. Wirtualny kiermasz bożonarodzeniowy „ŚWIATY”. Nie czekaj, dołącz do akcji i wspieraj polskich artystów ludowych.

Jak wiemy kryzys związany z epidemią koronawirusa dotknął również środowiska twórcze i artystyczne. Pamiętajmy, że wśród artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji są również twórcy ludowi m.in. rzeźbiarze, malarze, osoby wykonujące wycinanki czy tradycyjne ozdoby choinkowe. Odwołane spotkania, wystawy, kiermasze, jarmarki i liczne warsztaty (szczególnie te związane z okresem wielkanocnym, a teraz bożonarodzeniowym) to czasami jedyny zastrzyk dla naszych twórców.

Uciekałam do lasu, żeby zapomnieć o tym wszystkim

Wiesława Kucharzyk to znana twórczyni ludowa z Majdanu Kozłowieckiego na Lubelszczyźnie, od 1997 roku członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Tradycja wyplatania ze słomy w jej rodzinie sięga kilku pokoleń wstecz. Od dzieciństwa miała do czynienia z rękodziełem. Jej dziadek wyplatał kapelusze, mama zaś odkąd pamięta robiła ozdoby choinkowe np. aniołki i inne zabawki ze słomki. Z czasem i ona sama się tego nauczyła. Pojawienie się wiosną koronawirusa w jednym momencie zburzyło wszystkie przygotowania i plany pani Wiesławy.

„Osobiście przestałam cokolwiek robić, nic nie robiłam. Uciekałam do lasu, żeby zapomnieć o tym wszystkim. Moje wszystkie plany się rozmyły i w moim przypadku nic nie miało sensu. Ja wykonuję również palmy wielkanocne, w tym roku nie sprzedałam żadnej sztuki. Musiałam wszystko przygotować, wysiać kwiaty, ususzyć i przygotować roślinki. Przez ten czas nic nie mogłam zrobić bo nie mogłam sobie z tym poradzić. Teraz żałuje bo myślę, że to był zmarnowany czas bo mogłam robić coś innego. Później wzięłam się za kończenie innych rzeczy m.in. plecionki do kapeluszów i trochę mi to pozwoliło wrócić do normalności” – wspomina twórczyni.

Od wiosny trochę czasu minęło, ale niestety sytuacja dla twórców wcale się nie polepszyła.  „Martwię się co będzie dalej… Czekałam do Bożego Nnarodzenia bo wykonuję również ozdoby choinkowe, że będą jakieś kiermasze, targi. Niestety na razie dla mnie nie ma perspektyw. Chińskie rzeczy przegrywamy z chińskimi rzeczami – dodaje Wiesława Kucharzyk.

Brakuje nam spotkań z ludźmi. Pojawiły się też inne obowiązki

O tym jak wygląda życie twórców ludowych w czasie pandemii zapytaliśmy panie Teresę Kocus – hafciarkę z Łowicza i Bogumiłę Leśniak – rzeźbiarkę z Suchej Beskidzkiej.

„Jeśli chodzi o tworzenie to raczej nastąpiła stagnacja. Jak są jakieś bieżące wyjazdy i spotkania to wtedy jest jakaś inspiracja na bieżąco i tworzy się taki duch twórczy, natomiast teraz czekamy co będzie. Ja lubię kiermasze, jarmarki i bezpośrednią sprzedaż na targach. Brakuje mi tego bezpośredniego kontaktu z kupującymi, z innymi osobami, twórcami z którymi można było rozmawiać o twórczości. No nie ma takiej ochoty do tworzenia jak była” – mówi Teresa Kocus.

W przypadku BogumiłyLeśniak koronawirus zabrał jej czas, który mogła poświęcić na pracę twórczą. „Moja aktywność twórcza to moje hobby. Czas który mogłabym poświęcić na tworzenie zabiera mi moja praca zawodowa czyli praca z dziećmi online, gdyż na co dzień jestem nauczycielką. Odkąd dopadła nas epidemia więcej czasu siedzę przy komputerze, przy skype przy lekcjach, odsyłaniu kart prac, kontaktach z rodzicami… Tak więc mam mało czasu, ale staram sie jak tylko mogę uciec do pracowni i przy dłucie odstresować się i zapomnieć o tych obowiązkach” – wyjaśnia.

Oficjalny plakat akcji #TworcyLudowiWpandemii, proj. graf. Krzysztof Butryn, w plakacie wykorzystano fragment rzeźby Dionizego Purty

Akcja #TwórcyLudowiWPandemii

Stowarzyszenie Twórców Ludowych jako organizacja zrzeszająca największą liczbę twórców ludowych w Polsce chcąc pomóc swoim artystom rozpoczęło akcję #TwórcyLudowiWPandemii. W jej ramach odbywa się m.in. Wirtualny kiermasz bożonarodzeniowy „Światy”, a na facebookowym profilu Galerii Sztuki Ludowej STL prowadzona jest sprzedaż prac artystów należących do stowarzyszenia. Ale to nie wszystko!

Jak pomóc?

Jeśli jesteś twórcą ludowym

  • do postów zamieszczanych w social media dodawaj hasło #TwórcyLudowiWpandemii
  • udostępniaj nasze posty i plakat akcji
  • prześlij do nas (lub zamieść u siebie) zdjęcia, filmiki na których prezentujesz swoją twórczość. Pokaż nam jak wygląda twoja twórczość w czasie pandemii. Dodając do filmików grafikę z hasłem akcji udostępnimy je w internecie.
  • należysz do STL i nie ma jeszcze twoich prac w naszej Galerii? Zadzwoń, napisz.

Stowarzyszenie Twórców Ludowych skupia w swoich szeregach ponad 2000 artystów z różnych dziedzin sztuki ludowej. Od początku pojawienia się pandemii STL udziela wsparcia dla twórców m.in. w przygotowaniu wniosków o pomoc socjalną ze środków MKiDN.

Niebawem zostanie również uruchomiona nowa strona Stowarzyszenia, na której znajdziemy bazę twórców ludowych z opisami i zdjęciami prac. Niniejszy katalog służyć ma większej dostępności do autentycznej sztuki ludowej i promocji artystów ludowych.

Światy – wirtualny kiermasz bożonarodzeniowy

Jedną z form pomocy jest udział w wirtualnym kiermaszu bożonarodzeniowym. Od kilkunastu lat, każdego roku w grudniu Stowarzyszenie Twórców Ludowych w swojej Galerii Sztuki Ludowej mieszczącej się w Lublinie przy ul. Grodzkiej 14, organizowało warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci i młodzieży oraz towarzyszący im kiermasz. Corocznie brało w nich udział ponad 1500 osób. Wydarzenie to na stałe wpisało się nie tylko w lubelski kalendarz wydarzeń kulturalnych. Niestety w tym roku z powodu pandemii koronawirusa świąteczne spotkania z twórcami ludowymi nie odbędą się. Jest to trudna sytuacja dla nas organizatorów jak i dla samych artystów.

Chcąc podtrzymać tradycję a zarazem wesprzeć w tych trudnych czasach twórców ludowych postanowiliśmy przenieść nasze działania do sieci. Zapraszamy na ŚWIATY czyli wirtualny kiermasz bożonarodzeniowy. Na stronie www.facebook.com/GaleriaSztukiLudowejSTL prezentować będziemy artystów i ich prace.

Jak co roku, będzie można zakupić tradycyjne ozdoby choinkowe oraz ciekawe i niepowtarzalne upominki świąteczne wykonane przez autentycznych twórców ludowych z całego kraju. Znajdziemy tutaj ozdoby ze słomy (gwiazdki, bombki, aniołki, lalki, mikołaje, bałwanki i in.), koronkowe śnieżynki i aniołki, bibułkowe baletnice, łańcuchy i jeżyki, wielobarwne ozdoby z wiórów drewnianych, a także światy – jedne z najstarszych ozdób wykonane z kolorowych opłatków. Wigilijny stół z pewnością ozdobią słomkowe “Jezuski” leżące w łupinie z orzecha, stroiki wykonane z naturalnych materiałów oraz szopki.

I choć święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się przede wszystkim z pachnącą i rozświetloną choinką, to zapewne każdy z nas czeka także, aby znalazły się pod nią nawet skromne upominki… Polecamy więc świąteczne figurki, porcelanę opolską, ceramikę bolimowską, rzeźby, obrazy, drewniane zabawki oraz hafty z różnych regionów Polski.

Galeria Sztuki Ludowej STL jest czynna również stacjonarnie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 (ul. Grodzka 14, Lublin, tel. (81) 532 37 45)

Kiermasz potrwa do 20. grudnia br.

Więcej informacji na stronach:

www.zgstl.pl
www.kulturaludowa.pl
www.facebook.com/StowarzyszenieTworcowLudowych
www.facebook.com/GaleriaSztukiLudowejSTL
www.facebook.com/KulturaLudowapl

Kontakt:
Biuro: zgstl@op.pl, tel. (81) 532 49 74
Galeria Sztuki Ludowej STL, tel.(81) 532 37 45