
- To wydarzenie minęło.
Skarby z Paszyna – dziedzictwo księdza Edwarda Nitki
3.11.19

Galeria Sokół w Nowym Sączu zaprasza na wystawę sztuki ludowej, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, która prezentuje wykonane przez paszyńskich twórców rzeźby z drewna i kamienia oraz obrazy malowane na szkle. Wybrane dzieła to swoista podróż, która rozpoczyna się w świecie boskim – sacrum, a potem ścieżka wiedzie do dobrze nam znanego świata ziemskiego – profanum. Wystawa potrwa od piątku 11 października do niedzieli 3 listopada.
Taki układ podyktowany jest też chronologią, gdyż sztuka ludowa początkowo miała wyłącznie charakter religijny. Dlatego zdecydowanie większa liczba prac ukazuje postacie świętych czy sceny z życia Chrystusa i Marii. Pomiędzy nimi odnaleźć jednak można dzieła przedstawiające życie codzienne mieszkańców wsi, czy sceny odwołujące się do wydarzeń historycznych.
Od 11 października do 3 listopada br. będzie można podziwiać paszyńskie rzeźby w Galerii SOKÓŁ Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
“(…) Paszyn, to wieś położona kilka kilometrów na wschód od Nowego Sącza, przy drodze w kierunku Grybowa i Gorlic. W latach 70. i 80. XX wieku dała się poznać jako jeden z najważniejszych w Polsce ośrodków sztuki ludowej.
W dawnych latach, Paszyn uchodził za jedną biedniejszych wsi w regionie. Życie społeczne wsi określała tradycyjna ludowa religijność mieszkańców, na jej terenie zachowało się kilkadziesiąt kapliczek i figur przydrożnych z postaciami świętych. Były one wzorami pobudzającymi plastyczną wyobraźnię miejscowych artystów.
Powstanie ośrodka sztuki ludowej związane jest ściśle z pobytem i pracą w Paszynie ks. Edwarda Nitki /1919-1981/, pełniącego przez kilkadziesiąt lat /od 1957 r./, funkcję proboszcza miejscowej parafii. Ks. Nitka, który sam pochodził ze środowiska wiejskiego, znał dobrze trudne realia życia i pracy na wsi, miał bliski kontakt z wiernymi nie tylko na płaszczyźnie religijnej. Otaczał swoich parafian prawdziwie ojcowską opieką, zwłaszcza tych biednych, nie posiadających wykształcenia ani stałego zarobku ludzi, a takich w tamtych latach w Paszynie nie brakowało. Ufali mu, a dodatkowo szła za nim legenda służby kapelana Armii Krajowej z czasów II wojny światowej, cieszył się ogromnym autorytetem w całym regionie.
(…) Kolekcja paszyńskiej sztuki ludowej to prawdziwy skarb karpackiego dziedzictwa – pozostawiony nam w spadku przez niezwykłego człowieka, jakim był Ks. Dziekan Edward Nitka, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku.”
Zbigniew Wolanin
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
* Zdjęcie główne: fot. Piotr Droździk, Rzeźba paszyńska / www.malopolska.pl