
- To wydarzenie minęło.
Międzynarodowe sympozjum „Drewniane cerkwie obszaru Karpat i wschodniego pogranicza”
23.10.19–25.10.19

23-25 października 2019 r. w Przemyślu odbędzie się międzynarodowe sympozjum zatytułowane „Drewniane cerkwie obszaru Karpat i wschodniego pogranicza”. Organizatorem jest Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, patronat nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Idea sympozjum powstała podczas wyjazdów plenerowych, w trakcie których muzealnicy z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wykonywali fotografie do wystawy, która miała pokazywać drewniane cerkwie z Polski, Ukrainy i Rumunii wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Sympozjum realizowane w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zostało objęte patronatem przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, instytucję ekspercką m.in. w dziedzinie architektury drewnianej, odpowiedzialną za koordynację wpisu na Listę UNESCO Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat (2013) oraz Kościołów drewnianych południowej Małopolski (2003). Podczas konferencji 24 października o g. 10.45 zostanie otwarta wystawa przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa poświęcona 16 drewnianym cerkwiom w obszarze polskich i ukraińskich Karpat. Przedstawione świątynie są zachowane w historycznej postaci, dzięki czemu stanowią zabytki o szczególnym znaczeniu. Ich walory prezentują cechy charakterystyczne dla regionu, a jednocześnie wyróżniają budowle w skali ponadregionalnej. Stanowią doskonały przykład integracji walorów kulturowych i przyrodniczych lokalnego krajobrazu.
Sympozjum otwarte jest dla specjalistów, historyków sztuki, historyków, konserwatorów, architektów, a także duchownych, z wielu krajów, w których znajdują się zabytkowe drewniane cerkwie. Organizatorom towarzyszy mocne przekonanie o potrzebie umożliwienia wspólnego spotkania, podczas którego eksperci z różnych krajów będą mogli dzielić się swoją wiedzą, wynikami badań i doświadczeniem. Wśród prelegentów znajdzie się wielu wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy – Ukrainy, Białorusi, Słowacji i Rumunii.
Chcemy, aby nasze sympozjum stało się okazją do wymiany doświadczeń między różnymi środowiskami zajmującymi się badaniem i upowszechnianiem wiedzy o drewnianych cerkwiach w krajach położonych na obszarze Karpat, a także w rejonie wschodniego pogranicza, wyznaczonego na linii Podlasia i Lubelszczyzny. Mamy nadzieję, że pozwoli to spojrzeć kompleksowo na historię tych obiektów, a także porównać aktualne problemy ochrony i konserwacji cerkiewnych obiektów oraz ich popularyzacji w różnych krajach. Mamy nadzieję, że sympozjum wniesie wiele nowych treści do istniejącego stanu wiedzy i przyczyni się do jeszcze lepszej ochrony zabytków drewnianej sztuki cerkiewnej, znajdujących się w Polsce, na Ukrainie, Białorusi, Słowacji i w Rumunii – podkreśla Marcin Marynowski, pomysłodawca i koordynator sympozjum oraz adiunkt i kierownik Muzeum Historii Miasta Przemyśla.
W 2020 roku planowane jest wydanie drukiem wydawnictwa, zawierającego referaty wygłoszone podczas tegorocznej konferencji.
Program sympozjum DO POBRANIA
Źródło: www.nid.pl