Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Do (ręko) dzieła!

6.10.19

Można będzie własnoręcznie utkać zakładkę do książki, bransoletkę albo podstawkę pod kubek, namalować ludowy wzór na płóciennej torbie – w pierwszą niedzielę października, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie twórczo, barwnie i ludowo. Tematem, wyjątkowo urozmaiconych warsztatów, będą tkactwo i etnodizajn. Początek Rodzinnej Niedzieli w Skansenie – 6 października w samo południe.

Tradycyjnych tkanin mamy w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej imponującą kolekcję. Ich część można podziwiać na wystawach w dworze z Bobry Wielkiej.  Te większe – głównie dywany dwuosnowowe, są częścią wystawy stałej „Sztuka Ludowa Podlasia”, te mniejsze – krajki, stały się tematem wystawy czasowej, otwartej kilka tygodni temu.

Podczas najbliższej Rodzinnej Niedzieli w Skansenie można będzie nie tylko zwiedzić obydwie wystawy, ale też spróbować swoich sił w rękodziele. Każdy z uczestników wybierze sobie temat zajęć. Może to być krajka. Wykonanie tak długich pasów tkaniny, jak te, które dawniej zdobiły strój mieszkańców podlaskiej wsi, zajmuje wiele czasu. Ale tą samą techniką można utkać bransoletkę, czy zakładkę do książki, a jeśli nauka nie pójdzie w las, zdobyte na warsztatach umiejętności przydadzą się podczas długich, jesiennych  i zimowych wieczorów. Podobnie – z tkaniem na ramce. Niewielka makatka, która powstanie na zajęciach, może służyć jako podstawka pod kubek, ale jeśli ktoś połknie tkackiego bakcyla, nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości stał się twórcą gobelinów.

Będzie też coś dla tych, którzy lubią folklor, ale we współczesnym wydaniu. Etnodizajn. Na zajęciach można będzie własnoręcznie ozdobić płócienną torbę wzorami inspirowanymi sztuką ludową: detalami zdobniczymi z drewnianych domów, czy fragmentami wzorów widocznych na tkaninach dwuosnowowych.

Po zajęciach, jeśli ktoś przyniesie z sobą prowiant, jak zwykle zapraszamy na ognisko.

Rodzinna Niedziela w Skansenie
Do (ręko) dzieła!
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: niedziela, 6 września 2019 r.
Godz.:12.00
Koszt: 10 zł/os.
Zapisy: tel.: 509 336 816 lub 85 743 60 82 w. 24,
e-mail: edukacja@pmkl.pl

Szczegóły

Data:
6.10.19
Wydarzenie kategorie:
, ,

Organizator

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Telefon:
(85) 74 36 08
Email:
pmkl@skansen.bialystok.pl
Strona internetowa:
www.skansen.bialystok.pl

Miejsce

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
ul. Leśna 7, Wasilków
Białystok, Podlaskie 16–010 Polska
+ Google Map
Telefon:
85 74 36 08
Strona internetowa:
http://www.skansen.bialystok.pl/