
- To wydarzenie minęło.
Masterklasy – jak dobrze sprzedać sztukę ludową
5.10.19–6.10.19

Warsztaty Kultury, organizator Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie, zapraszają twórców ludowych do udziału w cyklu warsztatów przygotowanym specjalnie z myślą o rzemieślnikach. Tej jesieni dowiemy się m.in., jak przekształcić tradycję w biznes, czym są prawa autorskie i dlaczego warto o nie dbać, a także jak twórca może chronić swoje dzieła i dane w internecie. Co ważne, udział w zajęciach jest bezpłatny.
Masterklasy to program warsztatów dla artystów tradycyjnych i rzemieślników ludowych. To okazja do rozwoju umiejętności i kompetencji biznesowych, które nie zawsze można nabyć z pokolenia na pokolenie, tak jak na przykład warsztat rzemieślniczy. Wśród zajęć zaplanowanych na październik i listopad 2019 r. znajdą się warsztaty dotyczące budowania wizerunku twórcy, pozyskiwania nowych klientów i form zbytu prac, praw autorskich przysługujących rzemieślnikom, projektowania przedmiotów czy bezpiecznego i efektywnego poruszania się w przestrzeni internetu.
„Biorąc pod uwagę naszą kilkunastoletnią współpracę ze środowiskiem twórców ludowych w ramach Jarmarku Jagiellońskiego, często dowiadujemy się o potrzebach tej grupy i chcemy na nie odpowiadać. Projekt „Masterklasy” traktujemy zarówno jako stworzenie okazji do poszerzenia wiedzy i umiejętności rzemieślników, impuls do poszukiwania nowych ścieżek promocji oraz rozwoju twórczości, jak i sposób na jeszcze bliższe poznanie się i współdziałanie. To także możliwość, by bezpłatnie skorzystać z wiedzy i doświadczenia zaproszonych przez nas prowadzących, którzy na co dzień m.in. opracowują strategie dla biznesu” – mówi Agata Turczyn z Warsztatów Kultury w Lublinie.
Przedstawiamy harmonogram:
Budowanie marki i rozwój działalności twórców ludowych
Spotkanie warsztatowe, na którym przyjrzymy się przykładom i zastanowimy nad potencjałem, jaki daje budowanie marki w dziedzinie rękodzieła, zainspirujemy do poszukiwania nowych możliwości tworzenia produktów, usług oraz doświadczeń, podzielimy pomysłami na nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z odbiorcami.
Kiedy: 5 października, godz. 11.00-18.00
Prowadzenie: Ewa Duda-Maciejewska i Grażyna Skarżyńska
Prawo autorskie dla twórców ludowych
Warsztaty dla rzemieślników i twórców ludowych, którzy na co dzień borykają się z wyzwaniami prawa autorskiego. Na warsztatach poznają przysługujące im prawa, a prowadząca postara się przekonać ich, że prawo autorskie jest w ich pracy atutem, a nie wadą.
Kiedy: 6 października, godz. 9.00-16.00
Prowadzenie: Magdalena Miernik
Analiza trendów i potrzeb odbiorców
Zajęcia będą pretekstem do dyskusji nad obecną sytuacją twórców ludowych oraz zidentyfikowania ich problemów, a także do pracy nad nowymi formami wykorzystania tradycji. Uczestnicy poznają również trendy związane z rzemiosłem tradycyjnym i dziedzinami pokrewnymi. Poznają narzędzia, które mogą wykorzystać w swojej działalności twórczej oraz będą pracować nad stworzeniem ścieżek ułatwiających dzielenie się wiedzą, warsztatem i dziedzictwem kulturowym z kolejnymi pokoleniami.
Kiedy:
12 października – godz. 11.00-18.00
13 października – godz. 9.00-16.00
Prowadzenie: Sebastian Grabowski, Natalia Maria Małecka
Rzemiosło a Design – Projektowanie produktu
Podczas warsztatów poruszymy kilka istotnych aspektów dotyczących projektowania – nie tylko przedmiotów. Zastanowimy się, jak w bardziej świadomy sposób podchodzić do własnej pracy, jak podkreślać jej atuty, jak eksponować oryginalność oraz głęboką wartość zakorzenioną w tradycji. Prześledzimy inspirujące przykłady współpracy twórców z instytucjami promującymi tradycyjną produkcję. Przyjrzymy się przykładom współpracy twórców z projektantami. W praktyczny sposób zapoznamy się z procesem projektowym, wykonamy ćwiczenia rozwijające kreatywność i wyobraźnię w kontekście autoprezentacji oraz pracy nad rozszerzeniem oferty. Zainspirujemy do poszukiwań w obszarach nowego produktu.
Kiedy:
26 października, godz. 11.00-18.00
27 października, godz. 9.00-16.00
Prowadzenie: Elżbieta Wierdak i Anna Szwaja
Bezpieczne i efektywne poruszanie się w przestrzeni Internetu
Kiedy: 16 listopada (szczegóły godzinowe wkrótce)
Prowadzenie: Łukasz Gładysz
Spotkanie/debata podsumowująca projekt
Uzupełnieniem części warsztatowej będzie spotkanie otwarte z elementami debaty, które zorganizowane zostanie dla wszystkich zainteresowanych, ze szczególnym naciskiem na obecność wśród uczestników wydarzenia twórców ludowych (w tym osób, które brały udział w warsztatach). Pozostałymi zaproszonymi uczestnikami będą przedstawiciele sektorów kreatywnych, środowisk skupiających twórców ludowych oraz przedstawiciele ośrodków, w których realizowana jest współpraca międzysektorowa. Podczas spotkania poruszona zostanie tematyka współpracy międzybranżowej, przedstawimy dobre praktyki z miejsc, gdzie taka współpraca już funkcjonuje i omówimy problemy, zagrożenia i dobre strony takiej współpracy.
Kiedy: 17 listopada (szczegóły godzinowe wkrótce)
Szczegóły na www.warsztatykultury.pl