
- To wydarzenie minęło.
Gwiazda kurpiowska, czyli działalność i twórczość Czesławy Kaczyńskiej
28.08.18

Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Gwiazda kurpiowska, czyli działalność i twórczość Czesławy Kaczyńskiej”, który odbędzie się 28 sierpnia o godz. 14.00 w budynku muzeum przy placu gen. J. Bema 8.
Czesława Kaczyńska urodziła się w 1943 r. w rodzinie Staśkiewiczów, słynącej w regionie kurpiowskim z uzdolnień artystycznych. Przy babce Antoninie Staśkiewicz, znanej wycinankarce, uczyła się poprzez obserwację kunsztu papierowej sztuki. W wieku 10 lat wykonała pierwszą wycinankę. Nie mając glansowanego papieru, użyła do jej wykonania gazety. Jej warsztatem była przestrzeń pod stołem. W wieku 14 lat odniosła pierwszy sukces, zdobywając drugą nagrodę w konkursie, w jury którego zasiadał zasłużony badacz regionu Kurpiów – Adam Chętnik. Z czasem doszła do tak wielkiej wprawy w wycinaniu, iż dziedzina ta stała się jej znakiem rozpoznawczym. Poza wycinanką wykonuje także pieczywo obrzędowe, haft, koronkę, palmy, bibułowe bukiety, kierce, pisanki, ozdoby choinkowe, zabawki i potrawy regionalne. Wielokrotnie była nagradzana (70 nagród i wyróżnień) w konkursach organizowanych przez muzea, stowarzyszenia i instytucje samorządowe. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych (ponad 40) w kraju i zagranicą oraz ekspozycjach indywidualnych.
Twórczyni bierze udział w wielu imprezach folklorystycznych, prezentując swoje osiągnięcia podczas targów, jarmarków, kiermaszów, festynów w kraju oraz poza jego granicami; promowała np. kurpiowską sztukę ludową w Parlamencie Europejskim w Brukseli i pokazywała wyrób wycinanek królowej Elżbiecie II w Londynie. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów w Polsce i na świecie. Jest prezesem dwóch stowarzyszeń: Oddziału Kurpiowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Ostrołęce oraz Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich.
Czesława Kaczyńska chętnie uczy innych ludzi, szczególnie dzieci i młodzież, biorąc udział w licznych warsztatach i lekcjach. W 2000 r., wspólnie z SAK, zorganizowała Warsztaty Etnograficzne „Ginące Zawody”, które odbywają się corocznie w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Jest także uwrażliwiona na zachowanie materialnego dziedzictwa Kurpiów. Przez wiele lat prowadziła w swoim domu izbę wzorowaną na regionalnych dużych izbach, w której prezentowała przeszłość rodziny i jej dorobek oraz eksponowała dawne przedmioty będące na wyposażeniu chałup kurpiowskich. Twórczyni ma również wkład w gromadzeniu zbiorów etnograficznych w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
W 2005 r. otrzymała prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Została odznaczona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz przez ministra kultury: odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, brązowym i srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz w 2017 r. Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej.
Tekst: Maria Kulczyk
Źródło: www.muzeum.ostroleka.pl