Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jarmark Jagielloński 2018

17.08.1819.08.18

Jarmark Jagielloński to miejsce niezwykłe, zwłaszcza jeżeli ma się ochotę spotkać z wciąż żywą tradycją. Festiwal prezentuje kulturę tradycyjną na wielu płaszczyznach: od sztuki ludowej, poprzez muzykę, śpiew i taniec po zabawę i ludyczność powiązaną z nauką i edukacją. W programie znajdziemy więc moduł rękodzielniczy skupiający ponad 250 twórców ludowych z Polski i innych krajów Europy, warsztaty i pokazy rzemiosła tradycyjnego, jarmarkowe podwórko z grami i zabawami sprzed lat, koncerty uliczne i na scenie oraz nocne potańcówki. Podczas trzech dni festiwalu zaprezentujemy zarówno źródłowe, autentyczne formy tradycji, jak i przedstawimy potencjał współczesności. Zapraszani do Lublina artyści to nie tylko wiejscy twórcy ludowi, ale również młodzi ludzie, świadomie czerpiący z bogactwa kultury tradycyjnej.

Jarmark rękodzielniczy i warsztaty rzemiosła
W programie festiwalu nie zabraknie wyjątkowej sztuki ludowej, twórców i rzemieślników, którzy wypełnią Stare Miasto w Lublinie. Ulice jak za dawnych jarmarkowych czasów pełne będą unikalnych wzorów i stylów przedstawiających nie tylko tradycje polskie, ale również wyjątkowe zakątki Europy, głównie z części środkowo-wschodniej. Znaleźć będzie można wyjątkowe ludowe rzeźby, ceramikę czy tkaniny; zakupić haftowane koszule, drewniane łyżki czy ręcznie zdobione naczynia. Prezentacji rzemiosła towarzyszyć będą pokazy i warsztaty, które wprowadzą uczestników w świat zapomnianych technik, ukazując tym samym kunszt, precyzję i godziny poświęconej pracy ukryte w dziełach rzemieślników.

Koncerty i nocne potańcówki
Nie zabraknie również muzyki, nie tylko tej spontanicznie granej na ulicach miasta, pełnej mazurków, polek, powolniaków i oberków, ale również wykonywanej podczas wieczornych koncertów, do których zapraszani są nie tylko wiejscy muzykanci, ale i współcześni młodzi wykonawcy, a nawet znani powszechnie muzycy, jak ma to miejsce w przypadku koncertu „re:tradycja”. W ubiegłych latach na scenie Jarmarku Jagiellońskiego wystąpiła chociażby Kayah, która wykonywała muzykę cygańską z Teresą Mirgą, Michał Urbaniak grał opoczyńskie melodie z Kapelą Romana Wojciechowskiego, a Czesław Mozil odkrywał wyjątkowe melodie wygrywane na harmonii trzyrzędowej przez Sławomira Czekalskiego. Kto wystąpi w tym roku? Powiemy wam już wkrótce.

Nocne potańcówki są również okazją do wspólnej zabawy. Tańcząc na drewnianej podłodze do muzyki granej na żywo przez tradycyjne kapele, można będzie poczuć magię dawnych czasów, kiedy to na drewnianych dechach tańczyły nasze babcie i dziadkowie. Tylko w tym miejscu usłyszeć będzie można najlepsze ludowe kapele oraz kilkudziesięcioosobową Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego, która przygotowuje się do tych trzech wyjątkowych dni przez cały rok.

Jarmarkowe podwórko i opowieści
Swoje miejsc na festiwalu znajdą również rodzice z dziećmi w specjalnej strefie przygotowanej na Błoniach pod Zamkiem, gdzie czekać będzie Jarmarkowe Podwórko pełne tradycyjnych gier, zabaw i spektakli przygotowanych dla całych rodzin.
Tak jak podczas pierwszych jarmarków wymianie podlegać będą nie tylko przywiezione przez kupców towary, ale też historie, pieśni i opowieści. Powracając do archaicznych, a jednocześnie najprostszych form wspólnie spędzonego czasu, powrócimy do tego, co zapomniane: żywego spotkania z drugim człowiekiem.

Program wydarzenia wkrótce.

Więcej na www.jarmarkjagiellonski.pl

Szczegóły

Start:
17.08.18
Koniec:
19.08.18
Wydarzenie kategorie:
, , , , ,

Organizator

Warsztaty Kultury w Lublinie
Telefon:
+48 81 533 08 18
Email:
sekretariat@warsztatykultury.pl
Strona internetowa:
http://warsztatykultury.pl

Miejsce

Stare Miasto w Lublinie
Grodzka
Lublin, Lubel;skie 20-112 Polska
+ Google Map