Cały dzień

Nikifor. Samotność w Krynicy

Muzeum Historii Katowic ul. Ks. J. Szafranka 9, Katowice

Wystawa „Nikifor. Samotność w Krynicy” ukazuje 50 prac artysty, które przedstawione zostaną w 50. rocznicę jego śmierci. To zaledwie ułamek z bogatego dorobku malarza. Otwarcie 23 czerwca.

Wesele w Pieninach

Muzeum Pienińskie ul. Łemkowska 37 , Szlachtowa

Podłazy, swaty, namówiny – to tylko kilka zwyczajów ściśle związanych z dawnymi weselami w Pieninach. Na czym polegały? Dowiemy się tego dzięki wystawie „Wesele w Pieninach” które można oglądać od 30 czerwca w Muzeum Pienińskim im. J. Szalaya w Szlachtowej.

Szkoła Mistrzów Tradycji – Podlaski wielogłos

Świetlica wiejska w Gorodzisku Gorodzisko, Gorodzisko

Zapraszamy na warsztaty śpiewu, które poprowadzą śpiewaczki z zespołu Podlaszanki: Anna Tesluk, Anna Pawluczuk i Barbara Pawluczuk. Warsztaty odbędą się w dniach 20-22 lipca w świetlicy wiejskiej w Gorodzisku lub Borysówce (gm.Narew). W programie pieśni wiosenne, sianokośne, żniwne, weselne, chrzcinne, liryczne oraz przyśpiewki, wszystkie śpiewane w lokalnej gwarze.

XXXVI Łemkowska Watra „Wesel(m)nie”

Zdynia Zdynia, Zdynia

Łemkowska Watra w Zdyni od 36 lat jest miejscem do wspólnej, międzypokoleniowej zabawy, ale także okazją do inspirujących spotkań oraz dyskusji. Zeszłoroczna Watra upłynęła nam pod znakiem 70 rocznicy akcji „Wisła”. Mimo tego z nadzieją oraz optymizmem patrzymy w przyszłości dlatego w tym roku tematem przewodnim Watry będzie łemkowskie wesele!

Dziecięca Zagroda „Łąka Wyobraźni”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie Swołowo 8, Swołowo

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkie dzieci na wakacyjne spotkanie „Dziecięca Zagroda”. Tegoroczna odsłona to wyprawa przez łąkę, śladami dawnych pastuszków. To wyprawa po patyk na fujarkę, po liść babki na stłuczone kolano, po garść siana, z której wykonamy zabawkę i bukiet kwiatów na wianek.

Perepelica czyli zwyczaje i obrzędy żniwne w Toporkach

Toporki Toporki, Toporki

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kleszczelach we współpracy z Radą sołecką wsi Toporki zaprasza do współuczestniczenia w wydarzeniu PEREPELICA, które odbędzie się 22 lipca o godz. 13 w TOPORKACH /gm. Kleszczele/.

Tajemnice ciesiołki – jak dawniej budowano

Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku ul. Leśna 23, Olsztynek

22 lipca w skansenie w Olsztynku odbędzie się kolejna edycja imprezy edukacyjnej „Tajemnice ciesiołki - jak dawniej budowano”.

Pracownicy muzeum w Olsztynku opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu. Omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup. Pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie. Zwiedzający będzie mógł złożyć zrąb chałupy w
tradycyjnych technikach ciesielskich, a także na przykładzie modelu chałupy poznać schemat budowy więźby dachowej. Będzie można samemu spróbować pokryć model dachu trzciną i obrzucić fragment drewnianej ściany gliną. Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich. Zaprezentowany zostanie tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką. Odbędą się pokazy pracy dekarza, cieśli, snycerza i kowala.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się na drewnianym placu zabaw, poukładać architektoniczne puzzle, drewniane klocki. Dodatkowym urozmaiceniem podczas imprezy będą „Warsztaty muzyczne na dawnych instrumentach”.

Wszystkie działania na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku odbędą się w godzinach 11:00-16:00. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

26. Międzynarodowy Festiwal ŚWIĘTO DZIECI GÓR

Nowy Sącz Nowy Sącz, Nowy Sącz

Festiwal jest niezwykłym widowiskiem. Kolorowa parada ulicami miasta w dzień otwarcia Festiwalu zakończona koncertem inauguracyjnym wszystkich zespołów i pokazem ogni sztucznych na nowosądeckim Rynku każdego roku przyciąga tysiące widzów. Tłumy towarzyszą także wieczornym koncertom w poszczególne dni narodowe oraz koncertowi finałowemu na zakończenie Festiwalu.

„Krakowiany, Krakowiany!” – folkowe widowisko muzyczne

Krakowska Opera Kameralna ul. Miodowa 15, Kraków

Na scenariusz widowiska składają się pieśni Krakowiaków Zachodnich i Wschodnich, z bogatego skarbca dawnych pieśni ludowych zawartych w zbiorze Oskara Kolberga oraz pieśni z muzyką Karola Kurpińskiego, Jana Stefaniego z librettem Wojciecha Bogusławskiego, Jana Nepomucena Kamińskiego - przedstawione w jazzujących oryginalnych aranżacjach muzycznych.