Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dziecięca Zagroda „Łąka Wyobraźni”

21.07.1822.07.18

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkie dzieci na wakacyjne spotkanie „Dziecięca Zagroda”. Tegoroczna odsłona to wyprawa przez łąkę, śladami dawnych pastuszków. To wyprawa po patyk na fujarkę, po liść babki na stłuczone kolano, po garść siana, z której wykonamy zabawkę i bukiet kwiatów na wianek. Towarzyszyć nam będzie wiejska orkiestra wybitnych grajków – owiec, gęsi, koni, kaczek, świerszczy i skowronków z kozłem Leonem na czele. A wszystko to w aromacie baśniowych opowieści i dawnych pasterskich zabaw dziecięcych.

W programie:

sobota 21 lipca, godz. 11.00 – 16.00
GĄSKI, GĄSKI DO DOMU….

11.00 – BAJANIE NA SIANIE – podróż do krainy legend i dawnych opowieści – spektakl „Kraina Szczęśliwości” wykona dla nas „Teatr Echa”.

12.00 – ENTELE PENTELE – dawne wiejskie zabawy, gry, rymowanki, wyliczanki i zagadki rodem z łąki, z czasów, kiedy nasze prababcie pasały gęsi, a nasi pradziadkowie biegali przez miedze za uciekającą krową, co weszła sąsiadowi w szkodę.

12.30 – 13.30 – ETNOEDUKACJA – opowieści gospodyni o wiejskich zwierzętach. W rolach głównych wystąpią: konie, owce, kaczki, gęsi i kozioł. By zrozumieć, jak ważne były dawniej dla człowieka zwierzęta towarzyszyć nam będą muzealne pokazy: czyszczenia konia, ubijania masła, gręplowania wełny oraz zbieranie jajek w kurniku i inne ciekawostki.

13.30 – 15.00 PATYK I TRAWA – warsztaty rzemieślnicze, które pozwolą nam poznać, czym dawniej bawiły się dzieci na pastwisku – jak wyglądały zabawki naszych prababć i pradziadków, z czego były zrobione i jak je dziś samodzielnie wykonać.

15.00 – 16.00 – ŚCIEŻKI WIEJSKICH URWISÓW – podążając tu i tam przez łąkę, ogródek, przez podwórko; zaglądając tu i siam do obory, do stajni, do kurnika, do dziury w płocie i gdzie się jeszcze w starym gospodarstwie uda… poznamy obyczaje wiejskich zwierząt i staniemy się ich prawdziwymi znawcami, a także ekspertami w płataniu wakacyjnych figli i psikusów.

niedziela 22 lipca, godz. 11.00 – 16.00
NA ZIELONEJ ŁĄCE…

11.00 – BAJANIE NA SIANIE – bajkowa podróż do krainy legend, a w niej widowisko narracyjne: „O królewnie i kogutku, co szukali, aż do skutku” w wykonaniu grupy „Jaworowi Ludzie”.

12.00 – ENTELE PENTELE – dawne wiejskie dziecięce zabawy muzyczne z czasów naszych prababć i pradziadków w akompaniamencie wiejskich instrumentów.

12.30 – 13.30 – ETNOEDUKACJA – opowieści znawców ziół pozwolą nam zagłębić się w świat zapachów łąki i właściwości roślin rosnących na pastwisku, na miedzy, pod lasem… O tym, co przyłożyć na stłuczone kolano, o kołtunach na głowie i jakie ziele na życiowe smutki opowiedzą: dr hab. Zbigniew Sobisz profesor Akademii Pomorskiej i jego uczeń.

13.30 – 15.00 PATYK I TRAWA – warsztaty rzemieślnicze, które pozwolą nam poznać, czym dawniej bawiły się dzieci na pastwisku – jak wyglądały zabawki naszych prababć i pradziadków, z czego były zrobione i jak je dziś samodzielnie wykonać.

15.00–16.00 CUDA WIANKI – WARSZTATY ARTYSTYCZNE – przed nami rozpościera się Łąka Wyobraźni… galopujemy pędem przed siebie umazani farbami, pełni pomysłów i nowego spojrzenia na to, co dawne… a pomoże nam w tym artysta, plastyk, lalkarz – Przemysław Laskowski.

Ponadto w sobotę i niedzielę:

BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW – pomiędzy starymi jabłoniami i gruszami, w ogrodzie i w sadzie,|z widokiem na pola i pastwisko – drewniane koniki, bujawki, wędki z patyków, słomiane wianki, kram i drewniany domek do zabawy.

KIERMASZ ZABAWEK – ukochane, upragnione, proste i niezwykłe zabawki z drewna, z gliny, ze szmatek – takie, jakimi bawili się nasi pradziadkowie i takie wymyślone w naszych czasach, za to niezwykle pomysłowe, ekologiczne i wyjątkowe, jakich nie znajdziesz w żadnym sklepie…

Dziecięca Zagroda „Łąka Wyobraźni”

Dziecięca Zagroda „Łąka Wyobraźni”

Szczegóły

Początek:
21.07.18
Koniec:
22.07.18
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
Swołowo 8
Swołowo, Pomorskie 76-206 Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia