
- To wydarzenie minęło.
Lubelska Scena Tradycji: Potańcówka andrzejkowa
29.11.18

Stowarzyszenie Twórców Ludowych w ramach cyklu Lubelska Scena Tradycji zaprasza na Potańcówkę Andrzejkową, na której do tańca zagrają muzykanci z Suwalszczyzny – Chłopcy z Nowoszyszek. Muzyczny wieczór rozpoczniemy spotkaniem z Pawłem Grupkajtysem grającym na cymbałach wileńskich.
18.00 – Cymbały wileńskie – spotkanie (Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14)
Podczas spotkania będzie można zobaczyć, usłyszeć i poznać budowę cymbałów wileńskich. Paweł Grupkajtys opowie również o mistrzach i uczniach grających na tym instrumencie.
Paweł Grupkajtys, cymbalista urodzony w 1981 r. w Nowej Wsi Ełckiej. Naukę gry na cymbałach rozpoczął w 1994 r. w Domu Kultury w Nowej Wsi Ełckiej po kierunkiem Wacława Kułakowskiego. Laureat licznych konkursów i festiwali m.in. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Jarmarkach Folkloru w Węgorzewie, Nagroda Główna „Grand Prix” na XXX Spotkaniach Cymbalistów w Rzeszowie 2011. Nauczyciel oraz propagator gry na cymbałach wileńskich. Obecnie cymbalista kapeli Chłopcy z Nowoszyszek. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016 r.)
19.00 – Potańcówka: Chłopcy z Nowoszyszek (Restauracja Sielsko Anielsko, Rynek 17)
Chłopcy z Nowoszyszek (Suwalszczyzna/Wileńszczyzna) – kontynuatorzy wiejskich tradycji muzykowania, uczniowie i przyjaciele dwóch wielkich postaci Franciszka Racisa i Wacława Kułakowskiego od których pochodzi repertuar kapeli. Kapela mimo krótkiego stażu szybko zdobywa uznanie licznego grona miłośników tradycyjnego tańca, północno-wschodniego poczucia humoru i kresowej gościnności.
Piotr Fiedorowicz – skrzypce
Paweł Grupkajtys – cymbały wileńskie
Adrian Żukowski – harmonia trzyrzędowa
Paweł Luto – bęben obręczowy, baraban
* * *
Zachęcamy młodych lubelskich muzykantów do przybycia z instrumentami – możliwość grania do tańca.
* * *
Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek zaprezentowane zostaną najciekawsze inicjatywy, środowiska oraz artyści zajmujący się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie. To również miejsce spotkań lubelskiego środowiska pasjonatów muzyki i tańca tradycyjnego, a także miejsce prezentacji lubelskich muzyków tradycyjnych młodego pokolenia.
Szczegóły: www.zgstl.pl
Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Współpraca: Restauracja Sielsko Anielsko Lublin
Zrealizowano ze środków Miasta Lublin.