Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jubileusz 25-lecia Czeremszyny

25.11.18

W tym roku zespół Czeremszyna obchodzi 25-lecie działalności artystycznej i z tej okazji w niedzielę, 25 listopada zaprasza na koncert jubileuszowy w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Na scenie, oprócz Czeremszyny, wystąpią goście: Horyna, Staszek Jaskułka, „Todar” Zmicier Wajciuszkiewicz i Wojciech Wysocki.

Czeremszyna to jeden z ciekawszych zespołów inspirujących się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 roku z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu. Skład grupy niejednokrotnie ulegał zmianie, choć jego trzon (Barbara Kuzub-Samosiuk, Mirosław Samosiuk) pozostaje niezmieniony. Muzycy pełnymi garściami czerpią z bogactwa kulturowego regionu, gdzie współżyje ze sobą wiele kultur (m.in. polska, białoruska, ukraińska), co znajduje odzwierciedlenie w repertuarze kapeli. Od początku istnienia są to przede wszystkim pieśni ludowe w gwarze z Podlasia, ale nie tylko.

Płyta „Hulaj póki czas” została wybrana przez internautów folkowym fonogramem roku – “Wirtualne Gęśle” 2003, a płyta z 2008 roku „Uśmiechnij się” zajęła drugie miejsce w głosowaniu Wirtualne Gęśle 2008 oraz pierwsze miejsce w kategorii najlepsza okładka. Środowisko skupione wokół kapeli od 1996 roku organizuje Festiwal “Z wiejskiego podwórza”. W 2004 r. zespół zrealizował wspólny projekt muzyczny ze znanym muzykiem białoruskim „Todarem” Zmicierem Wajciuszkiewiczem. Zrealizowany projekt poświęcony został Puszczy Białowieskiej, a jego premiera miała miejsce w Białowieży. W 2009 roku artyści nagrali wspólną płytę, która została wydana w 2010 r. Płyta nosi tytuł “co na sercu …”.

Czeremszyna koncertowała w wielu miastach Polski oraz poza jej granicami: we Włoszech, Niemczech, Francji, w Szwecji, Belgii, Holandii, Rosji, na Łotwie, Litwie i Węgrzech oraz w Nepalu. Była też gościem wielu programów telewizyjnych: m.in. Swojskie klimaty, Hulaj dusza, U siebie, Tydzień, Nuty dla zakochanych, MTB, Kawa czy herbata, Animals.

Czeremszyna ma na swoim koncie sześć wydawnictw fonograficznych:

1996 – MC „Czom ty ne pryszow”
1998 – MC i CD „Źródło”
2000 – MC i CD „…”
2003 – MC i CD „Hulaj póki czas”
2008 – CD „Uśmiechnij się”
2010 – CD Czeremszyna/Todar „co na sercu …”

KONCERT ZESPOŁU „CZEREMSZYNA”
Niedziela, 25 listopada godz.19.00 | Duża scena OiFP | Odeska 1

Szczegóły

Data:
25.11.18
Wydarzenie kategorie:
,

Organizator

Zespół Czeremszyna

Miejsce

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
ul. Odeska 1
Białystok, Podlaskie 15-406 Polska
+ Google Map
Telefon:
85 306 75 71
Strona internetowa:
https://www.oifp.eu