Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Magia Pająków” – prastara polska ludowa tradycja

23.11.1825.01.19

Boże Narodzenie, Wielkanoc, ślub czy chrzciny to w polskiej kulturze ludowej czas wyjątkowy. Podkreślano jego uroczysty charakter przystrajając izby na te święta. Dekorowano ściany girlandami bibułowych kwiatów, bukietami strojono ołtarzyk w świętym kącie, ale najważniejszym elementem zdobniczym był pająk, zawieszany pod sufitem na stropowej belce.

Przestrzenne, barwne konstrukcje tworzono w całej Polsce, w zależności od zamożności regionu i możliwości z różnych materiałów: źdźbeł słomy żytniej lub owsianej, nici, pasków wystrzępionego płótna, włóczki, grochu, fasoli, piór i oczywiście barwnej bibuły. Pająki przybierały różne formy i kształty: kuliste, krystaliczne, żyrandolowe na obręczy, promieniste czy tarczowe.

Każdy region w jakiś sposób się od siebie odróżniał. Lubelskie czy pałuckie kolorowe, pstrokate, z dużą ilością bibuły, w Łowiczu tarczowe z włóczką, w Opocznie, Kurpiach czy Podlasiu z użyciem grochu i tylko słomiane na Kujawach. Czasem skromne i eleganckie, a czasem tworzące wielkie imponujące, przestrzenne konstrukcje. Zanim do Polski w XIX wieku przywędrowała z Niemiec choinka, bożonarodzeniowym symbolem błogosławieństwa dla domowników, pomyślności, miłości i zdrowia był zawieszony w centralnym miejscu domu pająk. Zawieszony na tyle nisko, by każdy mógł go dotknąć. Nie wolno było go zniszczyć, połamać, wyrzucić. Gdy zachodziła potrzeba z nadejściem kolejnych świąt zastąpienia starego nowym, w grę wchodziło tylko spalenie. Jego obecność na Boże Narodzenie wiązała się z legendą, że pająk był jednym ze zwierząt towarzyszących narodzinom Jezusa.

Szczególną odmianą świątecznej ozdoby była podłaźniczka, z wierzchołka świerku, gałęzi jedliny czy słomianego parasola, pod które podwieszano jabłka, orzechy, ciasteczka, bibułkowe ozdoby i koniecznie kawałki opłatków. I choć pająki straciły już swoją magiczną moc, prastara tradycja ich tworzenia w wielu regionach wciąż jest kultywowana.

W zeszłym roku gościła u nas, piękna, znana w całym kraju, a tworzona tylko w jednym regionie szopka krakowska, a na te święta udekorujemy Salon Hoffman pająkami z różnych krańców Polski. Będą i te nasze pałuckie, i kujawskie ale też z Lubelszczyzny, Kurpiów, Podlasia czy Łowicza, tworzone przez największych mistrzów ludowej tradycji.

Na spotkanie z urzekającym pięknem, świątecznym nastrojem i odrobiną magii zapraszamy 23 listopada 2018 do Salonu Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wstęp wolny. Wystawę będzie można oglądać do 25 stycznia 2019.

Wydarzenie realizowane w ramach cyklu „Piękna nasza Polska cała”

Szczegóły

Start:
23.11.18
Koniec:
25.01.19
Wydarzenie kategoria:

Organizator

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Email:
sekretariat@kpck.pl
Strona internetowa:
http://www.kpck.pl

Miejsce

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6
Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie 85-033 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.kpck.pl