Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jadwiga i Marian Sobiescy – prelekcja i promocja wydawnictwa

22.11.18

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu serdecznie zaprasza na prelekcję dr. Jacka Jackowskiego – Kierownika Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Prelekcja poświęcona będzie Jadwidze i Marianowi Sobieskim – bohaterom aktualnie prezentowanej muzealnej wystawy czasowej „Sobiescy-zachowane w dźwiękach” – etnografom, których działalność ma ogromne znaczenie dla polskiej etnografii muzycznej.

Sobiescy byli kontynuatorami idei prof. Adolfa Chybińskiego, który widział nadrzędną potrzebę zachowywania dorobku kulturowego, a w szczególności zapisywania i gromadzenia polskiej muzyki ludowej. Jako studenci Katedry Muzykologii Uniwersytetu Poznańskiego pod kierunkiem prof. Łucjana Kamieńskiego uczestniczyli w pracach badawczych na terenie Wielkopolski i w rezultacie w tworzeniu archiwum nagrań, których początkowo dokonywano za pomocą fonografu. Przedwojenne nagrania, zgromadzone w Regionalnym Archiwum Fonograficznym uległy w czasie okupacji zaginięciu lub zniszczeniu, a dalsze prace badawcze i dokumentacyjne Sobiescy rozpoczęli dopiero po wojnie. Kluczowym wydarzeniem bezprecedensowym o ogromnym znaczeniu dla polskich zbiorów etnofonograficznych była ogólnopolska Akcja Zbierania Folkloru Muzycznego, prowadzona w latach 1950-1954. Była to zorganizowana przez Państwowy Instytut Sztuki, przy technicznej współpracy Polskiego Radia, akcja zbierawcza prowadzona na terenie całego kraju przez siedem ekip badawczych. W późniejszym czasie akcji o tak ogromnej skali i zasięgu już nigdy nie powtórzono.

O znaczeniu AZFM, działalności Jadwigi i Marian Sobieskich i współczesnym rozumieniu kontynuacji ich dzieła przez Instytut Sztuki PAN opowie dr Jacek Jackowski 22 listopada o godz. 18.00 w Komnacie Rycerskiej (Sali wystaw czasowych) szydłowieckiego zamku.

Podczas spotkania odbędzie się również promocja wydawnictwa multimedialnego „Sobiescy-zachowane w dźwiękach”, pod. redakcją Anety I. Oborny

Szczegóły

Data:
22.11.18
Wydarzenie kategorie:
, , ,

Organizator

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Telefon:
(48) 6171789
Email:
biuro@muzeuminstrumentow.pl
Strona internetowa:
http://muzeuminstrumentow.pl/

Miejsce

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
ul. Gen J. Sowińskiego 2
Szydłowiec, Mazowieckie 26-500 Polska
+ Google Map
Telefon:
(48) 6171789
Strona internetowa:
http://muzeuminstrumentow.pl/