Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa „Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia”

21 marca

Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Iwona Stefaniak wraz z Zespołem zaprasza na wystawę „Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia”. Wernisaż odbędzie się 21 marca 2024  roku (wstęp tylko z zaproszeniami) w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Eugeniusz Węgiełek – rzeźbiarz i malarz ludowy ze wsi Pęcław (między Górą Kalwarią a Warką, pow. piaseczyński). Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w 1980 roku. Rzeźbi w drewnie i maluje, zachęcony przed laty przez artystę rzeźbiarza Stefana Lisowskiego (1928-2010). Przez ponad 40 lat stworzył niezliczoną ilość rzeźb o tematyce sakralnej: Madonn z Dzieciątkiem, Chrystusów Frasobliwych, postaci świętych, szopek, aniołów, ale także wiejskich muzykantów, niezwykle barwnych ptaków, kotów czy koników.

Maluje sielskie pejzaże i sceny biblijne. Jest zafascynowany pięknem przyrody i otaczającego go krajobrazu, wiejskimi zwyczajami i tradycjami. W swojej twórczości ukazuje barwny, zanikający i niepowtarzalny obraz polskiej wsi, a także radość ilustrowania świata. Realizuje prace z niezwykłą skromnością i prostotą. Jego kolorowe rzeźby wyróżniają się oryginalną kompozycją, zaskakują pomysłami i formą, często są dwustronne. Artysta stworzył własny styl, który wyróżniają rzeźbione, ażurowe elementy dekoracyjne w postaci kolorowych kwiatów i zwierząt.
Maluje na różnych płytach, płótnie, desce, szkle, a czasem na tym, co ma pod ręką. Sam oprawia prace i często dekoruje ramy.

Artysta należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie i Grupy Communio Graphis w Górze Kalwarii. Od lat chętnie bierze udział w wielu konkursach na rzeźby ludowe, w Polsce i za granicą. Często jest nagradzany. Prezentował swoje dzieła na wystawach zbiorowych w kraju i poza nim. Miał też wystawy indywidualne w wielu ośrodkach kultury.

Wystawa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest pierwszą tak dużą prezentacją twórczości Eugeniusza Węgiełka, na którą składają się rzeźby i obrazy z kolekcji artysty oraz od wielu prywatnych kolekcjonerów.

Ekspozycja czynna od 22 marca do 2 czerwca 2024 roku.

Szczegóły

Data:
21 marca
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
ul. Pułaskiego 24
Warka, Mazowieckie 05-660 Poland
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia