Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Szczodry wieczór, dobry wieczór! Koncert kolęd

16.12.17

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na koncert kolęd z Polesia, Lewobrzeżnej i Centralnej Ukrainy oraz z Roztocza.

Artyści: Agata Harz, Remigiusz Mazur-Hanaj, Jurij i Zuzanna Pastuszenko, zrekonstruowali bożonarodzeniowe pieśni na podstawie własnych materiałów ekspedycyjnych i archiwalnych i odtworzyli ze szczególną dbałością o zgodność wykonania z lokalnymi tradycjami wokalnymi, z zachowaniem oryginalnych dialektów, specyfiki brzmienia, barwy, ornamentyki i rytmu.

Niektóre z nich zaczerpnięte są również z repertuaru takich śpiewaków jak Anna Malec, Stanisław Fijałkowski czy Zofia Sulikowska oraz ze zbiorów Oskara Kolberga.

Kolędy to jedne z najpiękniejszych utworów w muzyce ludowej, wyrażają radość z długo wyczekiwanego cudu, nadzieję na zwycięstwo dobra nad złem, a w swym przekazie kodują życzenia pomyślności, zdrowia i urodzaju na cały nadchodzący rok.

Wystąpią:
Jurij Pastuszenko – etnomuzykolog, stypendysta programu Gaude Polonia, zajmuje się badaniem, dokumentowaniem i kontynuacją ukraińskich tradycji wokalnych. Absolwent Katedry Folkloru i Etnografii Kijowskiego Uniwersytetu Kultury, członek takich zespołów jak Otawa i Drewo. W Polsce prowadzi bogatą działalność koncertową i edukacyjną, na polu zawodowym współpracuje z twórcami reprezentującymi różne prądy w muzyce i nie tylko. Jest inicjatorem zespołu „More” oraz międzynarodowego programu „Morze pieśni”. Współpracuje z Teatrem Maska w Rzeszowie.

Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko – uczestniczka wielu projektów badawczych i rekonstrukcyjnych dotyczących tradycyjnej muzyki polskiej i ukraińskiej. Interesuje się głównie obszarami na styku kultur, takimi jak Dolny Śląsk i Podlasie, gdzie w wyniku interakcji powstają zjawiska o unikalnej wartości. Autorka artykułów i materiałów dokumentalnych, instruktorka, członkini zespołu „More”.

Agata Harz – śpiewaczka wykonująca zarówno muzykę eksperymentalną (zespół Księżyc), jak i dawną muzykę wiejską w stylu in crudo, czyli bez stylizacji, tzw. białym głosem. Od wielu lat prowadzi własne warsztaty śpiewacze, zajęcia edukacyjne oraz koncerty dla dzieci, współpracując z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie. Więcej TUTAJ.

Remigiusz Mazur-Hanaj – etnograf, animator kultury, współtwórca „ruchu domów tańca” w Polsce. Prowadzi wydawnictwo In Crudo, w którym wydał kilkanaście płyt z nagraniami archiwalnymi muzyki tradycyjnej oraz książkę „Za dziada w superwróbla przemienionego” – antologię pieśni dziadowskiej nowej (plon dwóch edycji konkursu ogólnopolskiego), organizował Tabory Domu Tańca oraz Akademię Muzyków Wędrownych w Narolu. Scenarzysta kilkunastu filmów dokumentalnych o muzyce ludowej, juror festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Muzyk w zespole muzyki eksperymentalnej Księżyc, redaktor naczelny wortalu MuzykaTradycyjna.pl oraz MuzykaRoztocza.pl.

Kiedy: 16 grudnia 2017, godz. 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury – sala widowiskowa (IIp.), ul. Grodzka 5a, Lublin
Wstęp wolny

Szczegóły

Data:
16.12.17
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Warsztaty Kultury w Lublinie
Telefon:
+48 81 533 08 18
Adres e-mail:
sekretariat@warsztatykultury.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Warsztaty Kultury w Lublinie
Grodzka 5a
Lublin, Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia