Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Święci Domowi – święci zimowi

5.03.20

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na kolejne spotkanie z tradycją, które odbędzie się 5 marca (czwartek) o godz. 17.30 w Galerii Sztuki Ludowej w Lublinie. Gościem będzie Łukasz Ciemiński – pasjonat i miłośnik sztuki ludowej. Spotkanie „Święci Domowi – święci zimowi” ma przybliżyć specyfikę kultu świętych końca zimy.

Nie zabraknie więc opowieści, przybliżona zostanie ikonografia świętych, podejmiemy także próbę wspólnego śpiewu zapomnianych pieśni ku ich czci. Druga część spotkania będzie próbą stworzenia własnych „świętych obrazów” z wybranym patronem w oparciu o styl i formę wywodzącą się z ludowego malarstwa warsztatów częstochowskich. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Przez wieki życie naszych przodków zamieszkujących wsie i miasteczka związane było ze świętymi. Orędowali oni przed Bogiem, upraszając potrzebne w codziennym życiu łaski i pomoc w godzinie śmierci. Stali się także wyspecjalizowanymi pomocnikami w najdrobniejszych sprawach codziennego życia i pracy ‒ domownikami, których proszono o pomoc, ale i na których złoszczono się, a nawet karano!
Dni ich liturgicznych wspomnień splotły się nierozdzielnie z rokiem agrarnym i obrzędowym. Święci spoglądali na swoich współmieszkańców ze świętych obrazów, oswajali i uświęcali przestrzeń w przydrożnych kapliczkach i z wysokości kościelnych ołtarzy wysłuchiwali błagań. Zapisywali się swoją obecnością w prozie życia i poezji święta. Pamięć o nich oraz o ich życiu, pełnym niezwykłych zdarzeń, a nade wszystko heroicznej cnoty przetrwała w opowieściach biblii ludowej i swoistej ludowej Złotej Legendy. Śpiewano o nich długie nabożne pieśni, których pełne są karty wiekowych śpiewników, a wiele przysłów związanych z postaciami świętych funkcjonuje po dziś dzień.

Oczekując nadejścia wiosny, wyruszymy w podróż do świata zapomnianych nierzadko świętych. Dowiemy się dlaczego już w styczniu ożywała nadzieja na rychłe nadejście ciepłych dni – dlaczego oblubienica Baranka Bożego to święta ornitologiczna i co wspólnego ze szmatami miała święta Agata? Który święty miał moc znoszenia postu, nawet najsurowszego i komu polecać bolące gardło i zęby? A wreszcie posłuchamy o świętej policzkowanej przez anioła i o dystrybucji owoców i kwiatów z nieba rodem! Ale słuchać nie wystarczy! Trzeba transmitować! Kulturowo! Stąd spróbujemy wspólnie zaśpiewać kilka pieśni ku czci świętych, do których należy władanie nad końcem zimy. Aż wreszcie pełni wiedzy o żywotach niebieskich patronów, znając doskonale ich ikonografię i pieśni im poświęcone spróbujemy sprowadzić ich na ziemię! Zrobimy to wspólnie, jak w dawnym warsztacie częstochowskim, czy u skulskich ochweśników. Chwycimy za farby, pędzle i papiery i otworzymy okna na barwny świat ludowych świętych. Słowem, pieśnią i obrazem poprowadzi nas Łukasz Ciemiński – historyk sztuki i etnograf, który uwielbia świątki, piątki i nabożne pieśni. Na co dzień prowadzi dział etnografii w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, a w każdej wolnej chwili rusza w teren – uczyć się pobożnych pieśni i spotykać nieprofesjonalnych twórców, którzy uczą go bycia profesjonalnym ludolubem!

W programie:
1. Hagiografia, kult, ikonografia – prelekcja poświęcona świętym okresu zimowego
2. Pieśni ku czci świętych patronów
3. Wizerunki patronów – warsztaty malarskie

Data: 5 marca 2020 r. godz. 17.30

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin

Organizator:
Stowarzyszenie Twórców Ludowych Zarząd Główny
Partnerem wydarzenia jest Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Udział w spotkaniu i warsztatach jest bezpłatny. Materiały zapewnia organizator.
Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz MKiDN.

oprac. Łukasz Ciemiński i Katarzyna Kraczoń

Szczegóły

Data:
5.03.20
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Stowarzyszenie Twórców Ludowych Zarząd Główny
Telefon:
(81) 532 49 74
Adres e-mail:
zgstl@op.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Stowarzyszenie Twórców Ludowych
ul. Grodzka 14
Lublin, Lubelskie 20-112 Polska
+ Google Map
Telefon:
(81) 532 49 74
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia