
- To wydarzenie minęło.
Skrzypce z serca Polski
14.11.18

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na pierwszy jesienny wieczór z muzyką tradycyjną. Usłyszymy muzykę z centralnej Polski, energiczną, żywiołową taką, że „same nogi rwą się do tańca”. Na Lubelskiej Scenie Tradycji zaprezentuje się Kapela Niwińskich oraz Maciej Żurek.
Kapela Niwińskich
To uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy a także współpracujący z nimi min. Jan Tarkowski. Muzycy repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają min. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła, grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach.
Skład:
Mateusz Niwiński – skrzypce
Jan Tarkowski- basy
Agnieszka Niwińska – bęben obręczowy/baraban
Maciek Żurek
Socjolog, skrzypek, śpiewak i pszczelarz. Lider Stowarzyszenia „Tratwa” z Olsztyna, od 1999 roku uczeń skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych. Autor licznych projektów edukacyjno-animacyjnych mających na celu przywracanie tradycyjnej muzyce jej naturalnego kontekstu oraz ponowne osadzenie jej w kulturowej i społecznej praktyce małych społeczności wiejskich. Członek Podróżniczego Kolektywu Skrzypcowego, olsztyńsko-krakowskiego „Towarzystwa Śpiewaczego”, zajmującego się badaniem i praktykowaniem tradycyjnych śpiewów roku liturgicznego, pomysłodawca i współtwórca sieci Wiejskich Klubów Tańca, lider Kapeli Mażurki.
* * *
Zachęcamy młodych lubelskich muzykantów do przybycia z instrumentami – możliwość grania do tańca.
* * *
Kolejne spotkanie 29 listopada – szczegóły wkrótce
* * *
Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek zaprezentowane zostaną najciekawsze inicjatywy, środowiska oraz artyści zajmujący się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie. To również miejsce spotkań lubelskiego środowiska pasjonatów muzyki i tańca tradycyjnego, a także miejsce prezentacji lubelskich muzyków tradycyjnych młodego pokolenia.
Szczegóły: www.zgstl.pl
Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Współpraca: restauracja Sielsko Anielsko Lublin
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.