Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rybacy z przeszłości. Narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich

15.07.1620.11.16

Dawne narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich to temat nowej wystawy, którą można oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wystawa Rybacy z przeszłości prezentuje przeszło 350 eksponatów, a także archiwalne fotografie z początku XX w. ukazujące tradycyjne śródlądowe i przybrzeżne rybołówstwo pomorskie. Ekspozycję można oglądać do 20 listopada br.

Wystawa Rybacy z przeszłości. Narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich przedstawia tradycyjne śródlądowe i przybrzeżne rybołówstwo pomorskie poprzez charakterystyczne dla niego narzędzia i sprzęty. Należą do nich narzędzia kolne i haczykowe, na które nabijane są ryby, różnego rodzaju pułapki do swobodnego wpływania zwierząt, ale nie mogą już z nich wypłynąć, sieci, które więżą i oplatają ryby, oraz takie, które umożliwiają przygotowanie, użytkowanie, naprawę i transport wszystkich elementów potrzebnych do połowu.

Obraz tradycyjnego rybołówstwa łodziowego i dawnej codzienności pomorskich wsi na ekspozycji  ukazują archiwalne fotografie uzupełniające ocalone w muzeum zabytki kultury rybackiej.

Zbiór dawnych narzędzi i sprzętów używanych w tradycyjnym rybołówstwie łodziowym stanowi jedną z cenniejszych kolekcji Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obecnie liczy ona prawie 700 muzealiów, które w ponad 80 procentach zostały zgromadzone w okresie powojennym.

W działowym archiwum przechowywany jest interesujący i cenny zespół fotografii powstałych w pierwszych trzydziestu latach XX wieku, prezentujący życie i pracę ówczesnych rybaków pomorskich, narzędzia połowowe oraz przystanie morskie i rzeczne.

Znajdują się w nim także zdjęcia dokumentujące rozwój powojennego rybołówstwa na Pomorzu Zachodnim. W zbiorze tym zgromadzono ponad 1600 zdjęć czarno-białych, kolorowych i wykonanych techniką cyfrową.

Na wystawie z eksponatami etnograficznymi korespondują zabytki archeologiczne, które pokazują niezmienną prostotę i doskonałość narzędzi służących rybakom od najdawniejszych czasów.

Trudna i często niebezpieczna praca związana z połowem pobudza wyobraźnię, dlatego też jest częstym tematem marynistycznym. Obrazy miedzy innymi Władysława Jarockiego, Łukasza Niewisiewicza, Otto Lang-Wollina, Johannesa Mangelsa ilustrują i uzupełniają ekspozycję o zawodzie, który w coraz szybszym tempie przechodzi do przeszłości.

Wystawie towarzyszy dwujęzyczna (polsko-niemiecka) publikacja Iwony Karwowskiej i Macieja Lango “Rybacy z przeszłości. Narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Rybacy z przeszłości. Narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich
Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Wystawa czynna od 16 lipca do 20 listopada 2016 r.

kurator: Iwona Karwowska

* Foto: www.muzeum.szczecin.pl

Źródło: www.muzeum.szczecin.pl

Szczegóły

Początek:
15.07.16
Koniec:
20.11.16
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Telefon:
(91) 4315 200
Adres e-mail:
biuro@muzeum.szczecin.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Staromłyńska 27
Szczecin, Zachodnio-Pomorskie 70-561 Polska
+ Google Map
Telefon:
(91) 4315 200
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia