
- To wydarzenie minęło.
Niedziela z lasowiacką pieśnią i tańcem
24.04.16 / 14:00–21:00

Lasowiackie pieśni, ludowa potańcówka oraz wiele innych atrakcji czeka nas już w niedzielę 24 kwietnia w Muzeum Regionalnym. To kolejny dzień otwarty nowej wystawy stałej „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”. Tym razem sięgniemy do źródeł kultury ludowej naszego regionu.
Ważną i dość znaczną część wystawy „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem” stanowią zabytki związane z kulturą ludową Lasowiaków. Aby jak najlepiej i w atrakcyjny sposób przybliżyć lasowiackie tradycje, muzeum przygotowało szereg atrakcji związanych ze zwyczajami kulinarnymi, barwierskimi i muzycznymi.
„Podczas wydarzenia posłuchamy pięknych lasowiackich pieśni w wykonaniu zespołu Cyganianki. Zespół od kilkunastu lat wykonuje stare pieśni lasowiackie oraz spektakle obrzędowe i co ważne przedstawia je w niezmienionej, tradycyjnej formie” – mówi Elżbieta Skromak, etnograf, koordynator wydarzenia. Dodatkowo panie z zespołu zaprezentują regionalne rękodzieło i kulinaria. Na stole z regionalnymi produktami znajdą się domowej roboty: wiejski ser, masło, chleb, kapusta z grochem i kaszą jaglaną, kaszok, smalec z grochu, proziaki, rogale, piernik na drożdżach. Będzie można degustować przysmaki!
Ciekawie zapowiadają się rodzinne warsztaty etnograficzne. Na zajęciach W pracowni barwiarza dowiemy się jakich naturalnych barwników używali Lasowiacy do farbowania tkanin, zgłębimy także temat symboliki barw i wzorów. Natomiast na Spotkaniu przy krośnie przybliżymy technikę tkania, a następnie wykonamy na niewielkich krosnach oryginalną pamiątkę z naszego muzeum.
A lasowiacką niedzielę zakończymy z prawdziwym przytupem! Warsztatami tańca ludowego rozpoczniemy potańcówkę. W klimaty rodzimej muzyki, granej niegdyś na terenach Puszczy Sandomierskiej, wprowadzi uczestników uznany zespół Kocirba.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
PROGRAM:
24 kwietnia 2016 r.,
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1
14.00 – 16.00
Rodzinne warsztaty etnograficzne: W pracowni barwiarza, Spotkanie przy krośnie
16.00 – 16.30
Wycieczka do Lwowa, Koncert Chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”
16.30 – 19.00
Spotkanie z zespołem ludowym Cyganianki
– degustacja regionalnej kuchni
– pokaz rękodzieła ludowego: haftowane serwetki i bibułowe kwiaty, wiklina papierowa
– koncert lasowiackich pieśni (17.00)
19.00 – 21.00
Warsztaty tańca ludowego i potańcówka z zespołem Kocirba
– warsztaty z tańca ludowego (polki i oberki) – prowadzi Katarzyna Chodoń
– potańcówka z udziałem uczestników warsztatów i wszystkich chętnych
Cyganianki. Zespół Ludowy Cyganianki z Cyganów działa od 19 lat. W swoim repertuarze posiada stare pieśni lasowiackie oraz spektakle obrzędowe, które oparte są na najstarszych opowieściach mieszkańców regionu i przedstawiane w niezmienionej formie. Tradycje kultury lasowiackiej zespół stara się przekazywać młodemu pokoleniu, angażując także najmłodszych. Zespół jest laureatem kilku konkursów wojewódzkich i ogólnopolskich, otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Zespół wraz z kapelą tworzą: kierownik Halina Ordon, Maria Łagowska, Teresa Walska, Danuta Serafin, Zofia Zbyrad, Janina Tłusty, Małgorzata Rożek, Maria Chłopek oraz Józef Stróż, Władysław Ziętek, Mieczysław Kopała i Władysław Buczyński.
Kocirba to zespół który sięga do źródeł, ma na celu przypomnienie i zachowanie rodzimej muzyki z terenów Puszczy Sandomierskiej. Chce ocalić od zapomnienia prawdziwą muzykę, mowę i kulturę przodków. Inspirują się grą skrzypcową prawdziwych mistrzów ludowych – Jana Marca, Henryka Marszała, Bronisława Płocha. Nie zapominają o wielkich, nieobecnych już skrzypkach – Janie Książku i Michale Dudziku. W zespole grają: Teresa Potańska – prym, Dorota Jamróz – sekund, Jarosław Mazur – basy, Szymon Węglowski – bęben.
Katarzyna Chodoń, instruktorka tańca, śpiewaczka. W swojej twórczości odnosi się do kultury tradycyjnej polskiej wsi. Współpracuje z grupami muzycznymi biorąc udział w projektach w kraju i zagranicą, podczas których prowadzi warsztaty śpiewu i tańca polskiego. Obecnie jest instruktorką grupy artystycznej Prądniczanki w Centrum Kultury w Sułoszowej, działa w duecie Cicho Sza Bajki oraz w grupie wokalnej Swada przy Dworku Białoprądnickim w Krakowie.
Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” im. Ignacego Wachowiaka powstał w Zakładowym Domu Kultury w Stalowej Woli w 1956 roku. Zasadniczym celem Zespołu jest ratowanie od zapomnienia ludowych pieśni i tańców regionu lasowiackiego, tworząc w artystycznym opracowaniu suitę lasowiacką i suitę grębowską, które pozwalają piękne lasowiackie pieśni i tańce zachować dla współczesnych miłośników folkloru. Z biegiem lat w repertuarze Zespołu znalazły się również pieśni i tańce innych polskich regionów.