Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert muzyki tradycyjnej z okazji 205. rocznicy urodzin Oskara Kolberga

22.02.19

22 lutego przypada 205. rocznica urodzin Oskara Kolberga – polskiego kompozytora, etnografa i folklorysty, urodzonego w Przysusze w 1814 roku. Z tej okazji Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze oraz Kapela Niwińskich zaprasza na koncert muzyki tradycyjnej z okolic Przysuchy.

W programie: żywe granie na dwoje skrzypiec, bęben, basy, tańce, opowieści, przygoda, a także jeszcze gorąca płyta „Piątka od Bogusza” Muzyki Odnalezionej z archiwalnymi nagraniami terenowymi.

„Skrzypce Bogusza” to projekt dedykowany tradycji muzycznej legendarnego skrzypka Jana Bogusza z Kamiennej Woli położonej na pograniczu radomsko – opoczyńskim i szerzej muzyce zachodniej części Radomskiego.

Tworzą go Mateusz Niwiński – inicjator projektu, uczeń Piotra Gacy (1927 – 2017) oraz Paula Kinaszewska, uczennica Tadeusza Jedynaka (ur. 1923 ).

Piotr Gaca i Tadeusz Jedynak to wybitni skrzypkowie mikroregionu Kajoków, dwaj z legendarnej „piątki od Bogusza”, urodzeni w Przystałowicach Małych k. Przysuchy, wykształcili dwa bardzo rozpoznawalne style ludowej muzyki skrzypcowej, mocno zainspirowane muzycznym dorobkiem Jan Bogusza.
Muzyczna spuścizna Gacy i Jedynaka stała się dla muzyków pretekstem do tego spotkania, będącego tak naprawdę spotkaniem dwóch odrębnych sposobów grania muzyki z tej samej wsi i nieustannych prób wyrażania muzycznego kanonu na swój sposób – tak naturalnego dla wiejskiego muzykowania.
W zamyśle ten muzyczny dialog ma być sytuacją żywą, atmosferą przypominając tradycyjne przegrywanie się muzykantów, pełne zaskakujących zwrotów muzycznej akcji i wspólnego improwizowania.

I tak muzyka dwóch pokoleń kajockich skrzypków i ich młodszych kontynuatorów, splata się i przenika, szukając nowych form wyrazu i aktualnych kontekstów dla starodawnych wątków muzycznych – boguszowych mazurów i oberów.

To muzyka taneczna w surowej oprawie bębna obręczowego i basetli, muzyka ciasnych izb, piękna i dzika, momentami niepokojąca jak sama historia Jana Bogusza.

Skład:
Mateusz Niwiński – skrzypce
Paula Kinaszewska – skrzypce
Agnieszka Niwińska – bęben, basetla
Bartek Wożniak – bęben, basetla

Graphics by: Anna Kaźmierak

Szczegóły

Data:
22.02.19
Wydarzenie kategorie:
,

Organizator

Muzeum Wsi Radomskiej
Telefon:
(48) 332 92 81
Email:
muzeumwsi@muzeum-radom.pl
Strona internetowa:
http://muzeum-radom.pl

Miejsce

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
Al. Jana Pawła II nr 11
Przysucha, Mazowieckie 26-400 Polska
+ Google Map
Telefon:
(48) 675-22 48
Strona internetowa:
http://www.muzeum-radom.pl/muzeum-o-kolberga