
- To wydarzenie minęło.
II Święto Pieśni – Przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl
26.10.18–28.10.18

Wieczorne posiady z pieśniami i opowieściami, potańcówka przy muzyce Beskidu Żywieckiego, koncerty laureatów konkursu i obcowanie z ikonami muzyki ludowej – tego wszystkiego będzie można doświadczyć podczas drugiej edycji Święta Pieśni w Łodygowicach.
“Bo kto jest w Jeleśni, nie załuje kieśni, w starej karcmie” – zawodzi dźwięcznym jak dzwon głosem Zofia Sordyl, charyzmatyczna, śmiała, niezwykle barwna postać, jedna z partonek Święta Pieśni. Razem ze swoją bliźniaczą siostrą Józefą podtrzymują lokalne śpiewacze tradycje i potrafią opowiadać jak mało kto. Ich melodyjnego głosu w pieśniach i opowieściach będzie można posłuchać na otwartych dla wszystkich posiadach śpiewaczych w sobotni wieczór 27 października. Barbara Rosiek opowie o istocie pieśni, będą również stare, klimatyczne nagrania, filmy z wydarzeń śpiewaczych.
Dzień wcześniej, na piątkowym koncercie wystąpią laureaci konkursu na najlepsze wykonania pieśni ludowych – zespoły, grupy śpiewacze, duety i soliści. A dzień zakończy potańcówka, przy dźwiękach tradycyjnej muzyki żywieckiej.
Przez trzy dni Święta Pieśni będą się odbywały warsztaty śpiewu białego z regionów Bojkowszczyzny, Łemkowszczyzny, Mazowsza i Lubelszczyzny, pieśni dziecięcych, zalotnych, polanowych, wierchowych i wojenkowych. Główną atrakcją będzie jednak niedzielny warsztat pieśni żywieckiej. W warsztatach będą mogli wziąć udział zgłoszeni do konkursu pieśniarze, grupy śpiewacze i soliści – z całego kraju, bo w tym roku wydarzenie ma rangę ogólnopolską, i jest kierowane zarówno do kobiet i dziewcząt, jak i do mężczyzn i chłopców. Można zgłaszać również grupy mieszane.
Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać wypełniony formularz wraz z wykonaniami trzech pieśni, w tym dwóch w manierze żywieckiej. W tym roku jedna pieśń spośród tych nadsyłanych na konkurs może być wykonana w tradycji ludowej z regionu pochodzenia zespołu, duetu czy solisty. Laureaci będą prezentować wybrane przez siebie pieśni podczas otwartego koncertu. Siostry Sordyl przyznają specjalną nagrodę Sordylki 2018 dla najlepszego wykonania pieśni w manierze żywieckiej.
Święto Pieśni będzie niezwykłym spotkaniem, wypełnionym muzyką i opowieściami. Przesiąknięte tradycją Beskidu Żywieckiego. Warsztaty stworzą okazję do poznania możliwości swojego głosu. A posiady, koncerty i potańcówka zapewnią dobrą zabawę dla każdego, kto chciałby poczuć klimat żywiecczyzny.
Program
26.10.2018 (piątek)
Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach
18.00 – Koncert Laureatów i wręczenie tytułu „Sordylki 2018” (otwarte dla wszystkich)
OSP w Biernej
20.00 – Potańcówka przy muzyce żywieckiej (otwarta dla wszystkich)
Kapela Fundacji Braci Golec, Kapela Magurzanie, Kapela Dejcie Spokój, Gościnnie – Kapela Fedaków z Katowic
27.10.2018 (sobota)
Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach
9.30 Rozpoczęcie dnia warsztatowego (uwaga – tylko dla laureatów konkursu)
10.00 – 12.00 – warsztaty śpiewu – pieśni z różnych regionów Polski
Pieśni bojkowsko-łemkowskie
Pieśni Mazowsza Leśnego
Pieśni Lubelszczyzny
Pieśni śląskie
12.30 – 14.30 – Warsztaty śpiewu – Pieśni z żywiecczyzny
Pieśni wojaczkowe
Pieśni polanowe
Pieśni dziecięce
Pieśni miłosne
17.00 – 19.00 – Posiady śpiewacze (otwarte dla wszystkich)
Spotkanie z Barbarą Rosiek – rozmowa o znaczeniu pieśni w kulturze
Prezentacja materiałów archiwalnych
Wspólne śpiewanie z mistrzami śpiewu żywieckiego
Siostry Sordyl, Przyłękowianki, Grażyna Kupczak, Magurzanki
28.10.2018 (niedziela)
10.00 – Śpiewanie na polanie – wspólne wyjście w góry (otwarte dla wszystkich)
Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach
14.30 – Przygotowanie wspólnej pieśni wojaczkowej z okazji stulecia odzyskania niepodległości
16.00 – Koncert Finałowy (otwarte dla wszystkich)
Siostry Sordyl – Beskid Żywiecki, Agata Harz-Hanaj – Lubelszczyzna, Ryki – Mazowsze Leśne, Diłky z Mohrogo – Łemkowszczyzna, Gość specjalny – Agata Siemaszko & Miroslav Rajt
18.00 – Zakończenie II Święta Pieśni – wspólne wykonanie żywieckiej pieśni wojaczkowej z okazji stulecia odzyskania niepodległości (otwarte dla wszystkich).
Szczegóły, regulamin na stronie www.facebook.com