
- To wydarzenie minęło.
Dwa światy – jedna nić
2.09.17–3.09.17

Przed nami kolejna odsłona programu „DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ” realizowanego w Pracowni Tkackiej Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najbliższe spotkanie poświęcone zostanie naturalnemu barwieniu. Uczestniczki programu poznają historię farbiarstwa na ziemiach polskich oraz zagłębią się w tajniki barwienia runa, przędzy i tkanin za pomocą znanych roślin barwierskich. Dowiedzą się, jakich roślin występujących dziko w przyrodzie oraz kwiatów uprawianych w przydomowych ogródkach należy użyć, by zabarwić przędzę, czy tkaninę na kolor żółty, czerwony i niebieski. W magiczny świat kolorów i tajemnic dawnych mistrzów farbiarstwa wprowadzi nas Katarzyna Schmidt-Przewoźna.
Katarzyna Schmidt-Przewoźna – Ukończyła z wyróżnieniem PWSSP w Poznaniu – architekturę wnętrz
i tkaninę. Przez 12 lat pracowała jako kierownik artystyczny "Cepelii", tworząc wiele znanych w świecie kolekcji tkanin. W 1993 założyła Pracownię Naturalnego Barwienia "Sztuka Naturalna" w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Jest autorem i współautorem ok. 100 publikacji naukowych z zakresu barwienia naturalnego, tkaniny, sztuki, rzemiosła artystycznego. Organizuje warsztaty barwienia naturalnego propagując historyczne i własne metody technologiczne. Brała udział w 70 wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz w ponad 80 Międzynarodowych Konferencjach Naukowych. Aranżowała 20 wystaw w Muzeach. Uczestniczyła w realizacji 10 grantów naukowo-badawczych, często będąc ich kierownikiem. Laureatka 15 nagród i wyróżnień m. innymi:. 2008 – Srebrny medal –Wystawa Wynalazków EUREKA w Brukseli, Brązowy medal – KIWE 2009,Seul, Korea, Złoty medal IWIS, Warszawa, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Sybilla 2002 i 2003 /w zespole/ nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. Jest członkiem Komitetu Naukowego Journal of Natural Fibers, USA.W roku 2006 w ramach współpracy z Indiami prowadziła wykłady – w National Institute of Fashion Technology, New Delhi, Indie.
Bieżąca fotorelacja przebiegu programu dostępna na muzealnym profilu facebook.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dwa światy – jedna nić