
- To wydarzenie minęło.
Akademia Sztuki Ludowej STL. Warsztaty bożonarodzeniowe
3.12.18–7.12.18

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza do Akademii Sztuki Ludowej na kolejne warsztaty wykonywania ozdób choinkowych. Ze względu na duże zainteresowanie powiększyliśmy naszą ofertę. Warsztaty adresowane są do dzieci i młodzieży. Zajęcia w Galerii Sztuki Ludowej to inspirujące spotkania ze sztuka ludową i tradycją.
Harmonogram warsztatów
Maria Ciechański 3-4 grudnia (poniedziałek-wtorek)
Pani Maria twórczością ludową zajmuje się od dziecka, wiedza na ten temat w jej rodzinie przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Wykonuje wycinanki łowickie – kodry rodzajowe, kwiatowe, tasiemki, a także tradycyjne ozdoby choinkowe. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Od 1984 roku jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać kartki świąteczne z wykorzystaniem motywów z wycinanki łowickiej albo tradycyjne ozdoby choinkowe z papieru.
Wiesława Kucharzyk 5-6 grudnia (środa-czwartek)
Wiesława Kucharzyk jest twórczynią ludową reprezentującą Lubelszczyznę. Artystka wykonuje ozdoby choinkowe ze słomy oraz palmy zgodnie z tradycją obowiązującą w tej części kraju. Ozdoby ze słomy w postaci gwiazdek, aniołków, lalek, grzybków, sopelków to tradycyjne ozdoby, których nie może zabraknąć na bożonarodzeniowym drzewku. Słoma bowiem symbolizuje dostatek i bogactwo. Na zajęciach wykonywane będą gwiazdki ze słomy.
Michał Kowalik 7 i 10 grudnia (piątek i poniedziałek)
Michał Kowalik to twórca ludowy młodego pokolenia. Dawniej podpatrywał przy pracy swojego dziadka. Obecnie sam wykonuje tradycyjne – bardzo rzadkie już – światy, czyli ozdoby z kolorowych opłatków. Potrafi też wykonać ozdoby z papieru, ciasto obrzędowe w postaci byśków, a także pisanki i palmy wielkanocne. Warsztaty będą składały się z dwóch części: w pierwszej odbędzie się pokaz wykonywania światów, w drugiej – każdy uczestnik wykona ozdobę z papieru.
Iwona Barecka 11-12 grudnia (wtorek-środa)
Pani Iwona Barecka zajmuje się plastyką obrzędową i zdobniczą. Tradycję zdobienia jaj wielkanocnych przekazała jej mama. Natomiast wykonywaniem pająków oraz kwiatów z bibuły zajmowała się jej prababcia, jednak w tej dziedzinie pani Iwona wiedzy i umiejętności nie przejęła z przekazu rodzinnego, doświadczenie zdobywała samodzielnie. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Klubu Twórców Ludowych w Puławach. Dwukrotna laureatka Międzynarodowego Konkursu Plastyki Obrzędowej w Rudnikach. Podczas zajęć artystka zaprezentuje wykonywane przez siebie prace, a także wspólnie z uczniami wykona proste ozdoby świąteczne z papieru i bibuły.
Małgorzata i Tomasz Krajewscy 13 i 14 grudnia (czwartek-piątek)
Małgorzata i Tomasz Krajewscy z powodzeniem i ogromną pasją wspólnie zajmują się plastyką obrzędową i zdobniczą. Na uwagę zasługują ich pająki. W kręgu ich zainteresowań twórczych znalazły się też ozdoby choinkowe i pisanki. Chętnie sięgają do dawnych wzorów, promując swój region, uczestnicząc w kiermaszach, festiwalach i prowadząc warsztaty rękodzielnicze. Na warsztatach wspólnie z uczestnikami wykonają tradycyjną ozdobę ze słomy i bibuły w postaci tzw. kryształku.
Informacje szczegółowe:
Warsztaty dla grup zorganizowanych:
Spotkania odbywają się w godz.: 8.30–9.30; 10.00–11.00; 11.30–12.30; 13.00–14.00
opłata: 5,00/osoba
Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin
Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45,
Materiały na warsztaty zapewnia organizator.
Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
oprac. Katarzyna Kraczoń