Wokabularz – elementarz językowy

Wokabularz – elementarz językowy” to projekt, który ma na celu przybliżenie dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wiedzy o języku polskim.

"Wokabularz"Wydana przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna książka, zatytułowana po prostu “Wokabularz”, zapoznaje dzieci z kilkunastoma, wybranymi słowami, które coraz rzadziej występują w codziennym życiu.

Takimi, które zostały zastąpione współczesnymi odpowiednikami lub są już zupełnie zapomniane. Ma rozbudzać ich zainteresowanie historią, aktualnymi dialektami i gwarami. Zachęcać małych czytelników do używania tych nieco archaicznych wyrazów, a także samodzielnych poszukiwań językowych.

Książka jest potrójnym debiutem – jest pierwszym wydawnictwem dla dzieci opublikowanym przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna oraz pierwszą tego rodzaju publikacją dla autorki tekstu Magdaleny Skrzeczkowskiej oraz ilustratorki Karoliny Kotowskiej.

“Wokabularz” jest publikacją bezpłatną, dystrybuowaną głównie w wybranych przedszkolach na Mazowszu.

Data premiery: 9 grudnia 2012 r.

Harmonogram spotkań promocyjnych:

9 grudnia 2012, Pracownia Duży Pokój, Warszawa, godz. 12.00

9 grudnia 2012, Muzeum Ziemi Otwockiej, godz. 15.00

11 grudnia 2012, Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela, godz. 11.00

12 grudnia 2012, Pracownia Duży Pokój, godz. 17.00

Patronat medialny: KulturaLudowa.pl

O autorach

Magdalena Skrzeczkowska – studentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Autorka bajek, programów zajęć dla dzieci, pomocy edukacyjnych i zabawek, ilustratorka. Współzałożycielka i koordynatorka centrum inicjatyw twórczych dla dzieci i młodzieży Pracownia na strychu (2005-2006).

Przez dwa lata realizowała własny program interdyscyplinarnych spotkań twórczych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W latach 2006-2007 publikowała na łamach miesięcznika Rodzice . Konsultantka merytoryczna, redaktorka i ilustratorka internetowego portalu dla dzieci zrealizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kula.gov.pl (2009-2010).

Karolina Kotowska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierunek – grafika, specjalizacja – projektowanie książki. Studiowała grafikę na ASP również w Łodzi i w Krakowie. Obecnie studiuje wzornictwo w School of Form w Poznaniu. Zajmuje się projektowaniem graficznym, głównie plakatów, książek i innych druków oraz ilustracją.

Laureatka kilku konkursów (m.in. Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu; międzynarodowego konkursu dla młodych grafików organizowanego przez firmę Adobe; ogólnopolskiego konkursu Muzeum Plakatu w Wilanowie promującego bezpieczeństwo na drodze; ogólnopolskiego konkursu „Książka dobrze zaprojektowana” w Katowicach; fotograficznego organizowanego przez Teatr Nowy w Warszawie).

Na ostatnim Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie można było zobaczyć jej pracę. Projektowała m.in dla: Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Centrum Komunikacji Społecznej m.st Warszawy, Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, Polskiej Akcji Humanitarnej, Czarodziejskiej Kury, Wydawnictwa Krytyki Politycznej, Magazynu Piana, Zwykłego Życia, Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, kina LAB w Warszawie, Pracowni Duży Pokój, zespołu Hellow Dog, Fundacji Nowoczesna Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, kilku warszawskich kawiarni i wielu innych.

Ostatnio robiła ilustracje (jako jedna z 25 autorów zaproszonych do projektu) “Ilustrowanego elementarza dizajnu” dla dzieci, wydanego przez Wytwórnię.

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego to organizacja pozarządowa skupiająca przede wszystkim etnografów i antropologów kultury. Powstało w 2006 roku w Warszawie z inicjatywy studentów i absolwentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Obszarem naszych zainteresowań jest zarówno tradycyjna kultura ludowa, jak i współczesność np. procesy emancypacyjne, czy problemy grup mniejszościowych. Do celów Stowarzyszenia należą m.in. budowanie postaw otwartości i tolerancji, rozumienia własnej kultury, przełamywania stereotypów, umiejętności odczytywania kodów kulturowych i posługiwania się nimi, wspieranie i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, czy promocja etnologii jako nauki.

Pracownia Etnograficzna realizuje projekty badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie. Razem z trzema innymi organizacjami współtworzymy otwarte miejsce na kulturę w Warszawie – Pracownię Duży Pokój.

www.etnograficzna.pl
www.duzypokoj.org

Projekt Wokabularz – elementarz językowy, realizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.