
- To wydarzenie minęło.
Lubelska Scena Tradycji – Kapela dęta ze Zdziłowic
25.05.17

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na wieczorek taneczny przy dźwiękach roztoczańskiej muzyki. Na Lubelskiej Scenie Tradycji zagra Kapela dęta ze Zdziłowic.
25 maja 2017 (czwartek)
godz. 19.00 / Lubartowska 77, Lublin
wstęp 10 zł
Zdziłowice (pow. janowski) to miejscowość o bogatych tradycjach muzycznych. Stąd pochodzi m.in. śpiewaczka ludowa Stefania Gadzińska, której pieśń „A gdzież moje kare konie” wykorzystał Grzegorz Ciechowski na płycie „Grzegorz z Ciechowa – OjDADAna”. Do dzisiaj grywa tutaj jako jedna z nielicznych w Polsce wiejska orkiestra dęta, mająca w swoim repertuarze tradycyjne rodzime melodie.
W czwartkowy wieczór na Lubelskiej Scenie Tradycji muzykanci orkiestry zaprezentują się w mniejszym, kamaralnym składzie instrumentalnym. Podczas spotkania usłyszymy tradycyjne melodie takie jak podróżniaki, oberki, polki, czy marsze. Muzykanci zagrają również fokstroty, czacze, ślofoksy i walczyki. Tak więc muzyka dla każdego do tańca i posłuchu…
Niniejsze spotkanie jest również muzyczną zapowiedzią VII Festiwal “Na rozstajnych drogach”, który odbędzie się w dniach 28 czerwca-2 lipca 2017.
Zachęcamy młodych lubelskich muzykantów do przybycia z instrumentami – możliwość grania do tańca.
* * *
Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek zaprezentowane zostaną najciekawsze inicjatywy, środowiska oraz artyści zajmujący się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie. To również miejsce spotkań lubelskiego środowiska pasjonatów muzyki i tańca tradycyjnego, a także miejsce prezentacji lubelskich muzyków tradycyjnych młodego pokolenia.
Szczegóły:
www.zgstl.pl, www.facebook.com/
Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Współpraca: Lubartowska 77
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.