Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XXVII Korowód Grup Zapustnych ulicami Włocławka

7.02.16 / 12:0018:00

Już po raz dwudziesty siódmy w niedzielę 7 lutego br. mieszkańcy Włocławka obejrzą barwny korowód grup zapustnych, który w tradycyjny sposób akcentuje kończący się karnawał. Przebierańcy wyruszą o godz. 12.00 sprzed Muzeum Etnograficznego przy włocławskich bulwarach.

Kujawskie zapusty, będące fenomen kulturowym w skali kraju, dzięki corocznym imprezom organizowanym przez włocławskie muzeum wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Wynika to z faktu, że w imprezie biorą udział autentyczni przebierańcy, którzy już od tłustego czwartku do wtorku zapustnego odwiedzają mieszkańców swoich wsi i miasteczek. We Włocławku prezentują się zawsze w ostatnią niedzielę karnawału. Zapustni przebierańcy, odziani w dziwne kostiumy, przysłonięci maskami, niektórzy przebrani za zwierzęta, takie jak: koza, bocian, niedźwiedź i koń zaciekawiają widzów nie tylko swoim wyglądem. Zwracają uwagę także ich niekonwencjonalne zachowania wskazujące na dawny, magiczny sens zapustnych obchodów.

Odnajdujemy w nich ukryte pragnienia odpędzenia zimy i przywołania wiosny, zapewnienia sobie dostatku w nadchodzącym cyklu wegetacyjnym ziemi. Najwymowniej obrazuje to postać żywego na umarłym, tj. mężczyzny w masce trzymającego przed sobą kukłę umarłego.

Obok wymienionych postaci w zwyczajach zapustnych występują także Żydzi, panna młoda i pan mody, a obok nich figle płata diabeł, a swoim wyglądem straszy śmierć. Grupom zapustnym towarzyszą muzykanci, różni grajkowie, niekiedy całe kapele, czy orkiestry dęte. Ich głośna muzyka wspomagana dźwiękami dzwonków, odgłosami trzaskających batów, kłapiących szczęk maszkar zwierzęcych sprawia, że parada jest atrakcyjna dla obserwatorów.

Natomiast dla wtajemniczonych to także echa dawnych wierzeń, że wszelkie zło odpędzić można głośnym hałasem. W paradzie włocławskiej dawne ukryte znaczenia ustępują ludyczności i widowiskowości, na której skupiona jest uwaga uczestników imprezy. W tegorocznym korowodzie obok grup zapustnych znanych z poprzednich imprez mieszkańcom Włocławka po raz pierwszy zaprezentują się przebierańcy z Toporzyszczewa w gminie Bądkowo.

 

Trasa korowodu: wymarsz sprzed Muzeum Etnograficznego (godz. 12.00), ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, ul. Maślana, ul. 3 Maja, plac Wolności, ul. Zduńska, Zielony Rynek

Grupy uczestniczące w korowodzie: Kaniewo, Lubanie, Lubraniec, Olganowo, Świętosław, Toporzyszczewo, Waganiec

 

Szczegóły

Data:
7.02.16
Godzina:
12:00–18:00
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Telefon:
(054) 232-36-25
Adres e-mail:
sekretariatMZKiD@op.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
ul. Słowackiego 1A
Włocławek, Kujawsko-Pomorskie 87 – 800 Polska
+ Google Map
Telefon:
(54) 232-36-25
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia