Miesięczne archiwum: styczeń 2009

Laureaci  XXVII Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Kolędniczych „Herody 2009”

Laureaci XXVII Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Kolędniczych „Herody 2009”

Znamy wyniki XXVII Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Kolędniczych „Herody 2009”, który odbył się w Węgorzewie w dniach 29-30 stycznia br. Jury konkursu postanowiło przyznać nagrody w czterech kategoriach: obrzędowe grupy kolędnicze, teatralne formy jasełkowe, widowiska współczesne oraz zespoły śpiewacze. W tegorocznym przeglądzie wzieło udział 24 zespoły.

“Kolęda ku śpiewaniu dla dziatek“ – kolęduj z Vox Angeli

“Kolęda ku śpiewaniu dla dziatek“ – kolęduj z Vox Angeli

Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli serdecznie zaprasza na wspólne kolędowanie 1 lutego na godz. 18.00 do Środowiskowego Klubu Kultury Akwarium przy ul. Pułaskiego 3 w Rzeszowie. Wieczór ten będzie podsumowaniem tegorocznego sezonu, podczas którego powróciliśmy do czasów, kiedy to kolędy śpiewano w domach, w kościele.

„Piykno jest nasa ziymia zywiecko…” – konkurs literacki na Żywiecczyźnie

„Piykno jest nasa ziymia zywiecko…” – konkurs literacki na Żywiecczyźnie

Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół Żywiecczyzny (w przedziale wieku 7-19 lat) oraz pozostałych mieszkańców (wiek bez ograniczeń). Głównym celem organizatorów konkursu jest rozwój i pielęgnacja gwary żywieckiej, oraz budzenie poczucia dumy z własnej tradycji. Prace należy składać do dnia 31 marca 2009 r. Organizatorem III edycji konkursu literackiego jest Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan

„Herody”  w Węgorzewie

„Herody” w Węgorzewie

Na XXVII Międzynarodowy Przegląd Widowisk Kolędniczych „Herody” w Węgorzewie (29-30.01.09r.) zgłosiło swój udział 25 zespołów, z województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz goście – zespół „Sużanianka” z Sużan na Litwie i zespół „Pszczółka” z Kaliningradu Obwodu Federacji Rosyjskiej.

Władysław Jagiełło: „Rybołówstwo Borowiaków Tucholskich”

Władysław Jagiełło: „Rybołówstwo Borowiaków Tucholskich”

Praca Władysława Jagiełły pt. „Rybołówstwo Borowiaków Tucholskich” to pierwsza publikacja w nowej serii wydawniczej Muzeum Etnograficznego w Toruniu „Etnografia Ocalona”. Wydawnictwo, które ukazuje się po 69 latach od jej powstania zawiera cenny materiał ilustracyjny – rysunki sprzętu i narzędzi połowu oraz fotografie wykonane w trakcie badań prowadzonych w 1934 i 1935 r.

“Żywieckie Gody“ już po raz czterdziesty

“Żywieckie Gody“ już po raz czterdziesty

Już po raz czterdziesty na Podbeskidziu w dniach 22 stycznia – 1 lutego odbędzie się Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody". Żywieckie Gody to niepowtarzalna okazja poznania zimowych obyczajów i obrzędów regionu. Specjalną atrakcją imprezy jest przegląd grup plenerowych kolędujących w swoim rodzimym środowisku, wśród wiejskich chat.