Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

KUST– współczesne dźwięki obrzędów

15.12.18

Muzyka zespołu oparta jest na słowiańskich pieśniach obrzędowych, głównie tych rejestrowanych podczas badań terenowych, prowadzonych przez członków grupy na terenie Dolnego Śląska, Łęczyckiego czy Polesia Ukraińskiego i Białoruskiego.

Są to pieśni okolicznościowe z roku kalendarzowego, jak i z rytuałów rodzinnych – weselne, pogrzebowe, wiosenne, przesilenia letniego, żniwne czy kolędy zimowe. Zespół dąży do tego, aby muzyczna warstwa tworzona na bazie pieśni oddawała klimat i atmosferę konkretnych rytuałów. W muzyce kolektywu wykorzystane są także nagrania trenowe z obrzędów zarejestrowanych współcześnie. Instrumentaliści płynnie poruszają się w gatunkach: industrial, drone, noise, ambient, a ich doświadczenie odbija się w kompozycjach i charakterze utworów. Skupiają się na dynamice i teksturze dźwięku, atonalności. Oprócz standardowego instrumentarium (bas, gitara) używają instrumentów wykorzystywanych w danych rytach: gongów, piszczałek, rogów, dzwonków, kołatek. Współczesna aranżacja tego materiału ukazuje jego uniwersalność i ponadczasowość.

Kust, czyli krzak – to poleski obrzęd wiosenno-letni odbywający się podczas święta Trójcy Świętej, wiążący się z pamięcią przodków. Kobiety przebierają dziewczynkę za krzak – stosując liście klonu, brzeziny, tataraku – i prowadzą ją po wsi, śpiewając.

Pieśni i obrzędy z badań terenowych, a także fragmenty pracy zespołu można usłyszeć tu: https://soundcloud.com/user-367201365

Skład zespołu:

Joanna Skowrońska, Marta Derejczyk, Joanna Gancarczyk – od lat śpiewają pieśni tradycyjne, prowadzą badania terenowe oraz udzielają się w projektach społecznych związanych z muzyką tradycyjną. Śpiewu uczą się od mistrzyń na wsi. Związane są lub były z takimi inicjatywami, jak: Fundacja Ważka, Centrala Muzyki Tradycyjnej, Akademia Kolberga-Szkoły Tradycji i Mały Kolberg, Pograjka łódzka; Zespoły: Odpoczno, Kożuch, Pieśni Piękne, Znajome Królika, Zespół „Z Lasu”, Oset.

Rafał Kołacki i Mikołaj Zieliński to muzycy takich grup jak HATI, Alameda Duo, 3, 4, 5, T’ien Lai, Mammoth Ulthana, Javva, Innercity Ensemble. Obaj należą do kolektywu Milieu l’Acéphale. Towarzyszyć im będzie Tadeusz Skowroński operator gitary i sygnałów dźwiękowych.

Koncert odbywa się w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Pieśni obrzędowe i ich środowisko akustyczne we współczesnym brzmieniu. Projekt badawczo-artystyczny Joanny Skowrońskiej.”

Szczegóły

Data:
15.12.18
Wydarzenie kategorie:
,

Organizator

Firlej – Ośrodek Działań Artystycznych
Strona internetowa:
www.firlej.wroc.pl

Miejsce

pin Firlej – Ośrodek Działań Artystycznych
ul. Grabiszyńska 56
Wrocław, Dolnosląśkie 53-504 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.firlej.wroc.pl