Na płycie „Od wschodu słońca… Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku” znalazły się pieśni i tańce nagrywane podczas badań terenowych prowadzonych przez członków zespołu Fundacji Ważka w okresie od maja do listopada 2014 r.
Całość materiału została zarejestrowana podczas spotkań ze śpiewakami i zespołami w wiejskich świetlicach lub ich domach prywatnych. Wykonawcy, których utwory znalazły się na płycie zamieszkują powiaty: bolesławiecki, legnicki, lubiński, lwówecki, oleśnicki, polkowicki województwa dolnośląskiego, reprezentując jednocześnie tradycje wybranych grup osadniczych przybyłych na te tereny po II wojnie światowej.
Płyta „Od wschodu słońca… Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku” zawiera 35 utworów, pieśni i tańców, prezentujących bogate i złożone tradycje muzyczne regionu. Pracując nad wydawnictwem, staraliśmy się nagrać możliwie najstarszy, obrzędowy repertuar obecny na Dolnym Śląsku oraz ważne dla naszych wykonawców pieśni i tańce. Zależało nam również na zaprezentowaniu zbiorowości aktywnie działających w zakresie muzyki tradycyjnej.
Na płycie utrwalono pieśni i tańce wykonywane przez dolnośląskich muzyków i śpiewaków, głownie są to osoby urodzone w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, będące reprezentantami wybranych grup osadniczych – polskich reemigrantów z terenów Bośni, Górali Czadeckich, przesiedleńców z Kresów Wschodnich oraz Łemków. Pieśni wykonywane są solo, w duetach, przez głosy męskie i żeńskie, jak również przez zespoły ludowe działające na tym terenie.
Dobierając repertuar często kierowaliśmy się unikatowością danego utworu albo jego wyjątkowym wykonaniem – w rezultacie repertuar, który wszedł w skład wydawnictwa nie był nigdy wcześniej zarejestrowany i opublikowany. Na płycie znalazły się pieśni związane z obrzędami dorocznymi (kolędy, pastorałki, pieśń wiosenna, wielkopostna), weselem, chrzcinami, pieśni rekruckie, wojenkowe, dziadowskie, oraz tańce, pieśni liryczne i ballady.
“Od wschodu słońca… Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku”. Płyta została wydana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Fundacji Ważka “Prze-twórcy ludowi”.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe.