Wydawnictwo Bona prezentuje wznowienie wydanego w 1924 roku dzieła Krakowiacy. Autor skupia się w nim na opisie kultury ludowej: obyczajów, stroju, obrzędowości dorocznej i życia codziennego mieszkańców Krakowa i podkrakowskich wsi.
Znajdziemy tam również znamienne komentarze dotyczące kuchni, świadomości medycznej i nadużywania trunków. Wnioski Udzieli zostają uzupełnione o teksty zasłyszanych w chłopskich chałupach „opowieści wieczornych”; a także aneks prezentujący fotografie wykonane w początkach XX wieku.
Książka została opracowana w konwencji reprintu i wzbogacona o dodatkowy materiał ilustracyjny; a także wstęp napisany przez dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie Antoniego Bartosza. W wydaniu Bony użyto czcionek z epoki.
Krakowiacy to gratka dla współczesnych Galicjan i barwna ciekawostka antropologiczna. Jedna z niewielu książek, które zamiast skupiać się na opisie miasta czy regionu, kierują się w stronę jego mieszkańców.
Ze wstępu dyr. Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Antoniego Bartosza:
Swoją pionierską pracą nakreślił Udziela nowoczesną ideę, którą dziś nazwalibyśmy antropologią codzienności.
Właśnie przekonanie o wadze codzienności zrodziło Krakowiaków, w których przegląda się ówczesna epoka, a nade wszystko ludzie, którzy dziś wielu z nas niezmiennie obchodzą.
Ta niewielka, a pojemna książeczka ukazuje ich z wielu stron, od języka i cech komunikacji poczynając, przez wygląd, domostwa, krajobraz, energie twórcze (vide ozdabianie sprzętów domowych przez żony i córki stolarzy, „a wszystko to […] według własnego upodobania i pomysłu”), po „kawę, która ruguje żur”, wieczorne opowieści, sens wielkanocnej palmy i tyle fascynujących w studium Udzieli obszarów.
Kilka słów o autorze
Seweryn Udziela – (1857-1937) polski etnograf, antropolog, badający głównie kulturę ludową regionu Małopolski. Pomysłodawca i założyciel Muzeum Etnograficznego w Krakowie, które nosi obecnie jego imię. Był inspiratorem badań, a także autorem prac, które stanowią dziś punkt odniesienia w opracowaniach kultury ludowej (m. in. Materiały etnograficzne z miasta Ropczyc i okolicy, Tyniec pod względem topograficzno-etnograficznym).
Seweryn Udziela „Krakowiacy”
format: 114×162
oprawa: miękka
stron: 176
ISBN: 978-83-62836-43-7
Wydawca: WYdawnictwo BONA
Książkę można zakupić na stronie wydawnictwa: www.wydawnictwobona.pl
Pczeczytaj recenzję:
Barbara Fijał, “Karnet”
Krępy, je tłusto, lubi się bawić. Portret Krakowiaka.(Rozmawiają Renata Radłowska z Gazety Wyborczej i Alicja Małeta z Muzeum Etnograficznego w Krakowie)