W malarstwie religijnym Stanisława Koguciuka można odnaleźć pewne inspiracje, odwołania do popularnych przedstawień religijnych, czy po prostu ludowe stylizacje. Nie stanowi to jednak dominanty na tyle silnej, by przysłonić to, co w tych pracach jest najistotniejsze – szczerość i autentyczność wypływające od samego twórcy. Wszystkie obrazy są jego artystyczną wizją sacrum…
To właśnie motywy religijne, obecne w malarstwie pławanickiego Nikifora, stały się przedmiotem wystawy prezentowanej w Galerii Sztuki Ludowej w Lublinie. Właśnie ukazał się katalog towarzyszący wspomnianej ekspozycji. Publikacja zawiera biogram artysty, obszerne opracowanie dotyczące jego twórczości oraz artykuł poświęcony bezpośrednio wystawie. Autorkami tekstów są Katarzyna Kraczoń i Joanna Paczos.
Zasadniczą część wydawnictwa stanowią reprodukcje obrazów, które znalazły się na ekspozycji. Większość dzieł została namalowana przez artystę specjalnie na tę wystawę, są wśród nich przedstawienia już powszechnie znane i wielokrotnie przez niego powielane (np. Szopka Bożonarodzeniowa, Ostatnia Wieczerza, Droga Krzyżowa), a także takie, które w przestrzeni wystawienniczej pojawiły są po raz pierwszy (Zwiastowanie, Chrzest Jezusa, Rozmnożenie chleba, Umywanie nóg apostołom, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny). Część obrazów wypożyczono ze zbiorów Muzeum Lubelskiego i kolekcji prywatnych. Zgromadzone prace powstały w latach 2009-2016 i ukazują dojrzały okres twórczości tego malarza.
Dopełnieniem katalogu jest wyczerpujący wykaz wystaw i osiągnięć artysty, a także bibliografia jego twórczości oraz streszczenie w języku angielskim. Interesująca szata graficzna i staranne opracowanie katalogu zachęca do refleksji nad niezwykle interesującą twórczością malarską.
Wystawa będzie czynna do końca sierpnia 2016 roku.
Stanisław Koguciuk. Tematy religijne, red. Katarzyna Kraczoń, Lublin 2016, ilustracje kolorowe, ss. 58.