Barwy z natury i kultury – podsumowanie projektu
Projekt edukacyjno-społeczny “Barwy z natury i kultury” dotyczył lokalnych tradycji farbiarskich, promowania twórczości ludowej oraz ukazywania lokalnych tradycji włókienniczych we
Projekt edukacyjno-społeczny “Barwy z natury i kultury” dotyczył lokalnych tradycji farbiarskich, promowania twórczości ludowej oraz ukazywania lokalnych tradycji włókienniczych we
„Domy. Duchy”, projekt-manifest autorstwa Łukasza Leśniaka zdobył pierwszą nagrodę w organizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem konkursie na projekt pamiątki z Zakopanego.
Rzeszowski Dom Kultury zaprasza podkarpackich wykonawców folklorystycznych oraz wszystkich miłośników muzyki ludowej na XII Rzeszowski Przegląd Kapel Ludowych „Do Korzeni” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 27 października 2019 roku w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina przy ul. Paderewskiego 154.
Jakie tematy podejmują współcześni artyści nieprofesjonalni? Jaką rolę odgrywa sztuka w ich życiu codziennym? Czy ich twórczość jest doceniana przez lokalną społeczność? Odpowiedzi na te i inne pytania można będzie znaleźć na wyjątkowej wystawie przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i Fundację Ważka. Ekspozycja jest pokazem aktualnego stanu twórczości ludowej na Dolnym Śląsku.
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, który prezentuje zabudowę dawnych osad olenderskich wraz z ich wyposażeniem, obchodził będzie w niedzielę pierwsze urodziny. Na gości czekają m.in. kulinarne i muzyczne atrakcje, a także warsztaty rękodzieła.
1 września br. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku Oliwie odbył się Dzień Twórcy Ludowego. Tego dnia do gdańskiego muzeum zjechali się artyści oraz zaproszeni goście honorowi by świętować jubileusze pracy artystycznej rzeźbiarzy, Stanisława Śliwińskiego – 45 lat pracy i Leszka Baczkowskiego – 44 lata pracy.
We wrześniu nakładem wydawnictwa PWN ukazała się długo wyczekiwana, monumentalna praca „Etnografia. Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym” autorstwa prof. Mariana Pokropka. Nasz portal wraz z Narodowym Instytutem Dziedzictwa objął patronat nad tą publikacją.
W pierwszy weekend października w Spycimierzu (woj. łódzkie) odbędzie na III Seminarium Spycimierskie, które będzie dotyczyło zagadnień związanych z tradycją układania kwietnych dywanów.