Miesięczne archiwum: styczeń 2019

Zmiana decyzji. Łemkowski skansen w Zyndranowej ponownie otwarty dla zwiedzających!

Zmiana decyzji. Łemkowski skansen w Zyndranowej ponownie otwarty dla zwiedzających!

O problemach finansowych i zamknięciu muzeum pisaliśmy na początku stycznia. Na szczęścia sprawa ma pozytywny finał. Rada Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej postanowiła z dniem 1 lutego 2019 roku udostępnić Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej dla zwiedzających. Zmiana decyzji nastąpiła po spotkaniu przedstawicieli muzeum i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ruszają konkursy na Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku 2018

Ruszają konkursy na Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku 2018

Polskie Radio zaprasza artystów, wytwórnie fonograficzne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz najlepszą płytę z muzyką tradycyjną 2018 roku. Laureatów Folkowego Fonogramu i Fonogramu Źródeł 2018 roku poznamy podczas 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

„Pasterze z Koźlicy”  z widowiskiem kolędniczym w Krakowie

„Pasterze z Koźlicy” z widowiskiem kolędniczym w Krakowie

3 lutego Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na niezwykłe spotkanie z grupą kolędniczą „Pasterze z Koźlicy” (gmina Igołomia-Wawrzeńczyce). To rzadka okazja, by na własne oczy zobaczyć autentyczne, składające się z dwóch części, widowisko kolędnicze, odgrywane przez nadal aktywną grupę kolędniczą, której korzenie można prześledzić od 1953 roku.

Piernikowa dynastia

Piernikowa dynastia

„Odpustowe pierniki z Kańczugi” pachniały w Kańczudze gdzieś do połowy lat 80. XX w., jeszcze prawie 10 lat po realizacji filmu o tym tytule, który zrealizowali Krzysztof Chojnacki i Teresa Ambrożewicz w 1977 r. z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Muzea z pogranicza polsko-słowackiego czeka rewolucja

Muzea z pogranicza polsko-słowackiego czeka rewolucja

Remonty konserwatorskie, poprawa dostępności dla zwiedzających, a przede wszystkim otwarcie podwojów dla osób z niepełnosprawnościami, jak również poszerzenie oferty muzeów poprzez stworzenie edukacyjnych parków, ogrodów sensorycznych czy ścieżek przyrodniczych – to tylko kilka zadań, które już wkrótce zostaną zrealizowane w pięciu małopolskich i dwóch słowackich muzeach oraz w śląskim domu kultury.