Ruszają konkursy na Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku 2018

Polskie Radio zaprasza artystów, wytwórnie fonograficzne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz najlepszą płytę z muzyką tradycyjną 2018 roku. Laureatów Folkowego Fonogramu i Fonogramu Źródeł 2018 roku poznamy podczas 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku towarzyszy Festiwalowi „Nowa Tradycja” od 2002 roku. Zawsze cieszy się on ogromnym zainteresowaniem wielbicieli i twórców muzyki folkowej. W 2018 roku jego laureatem została Kapela Maliszów za płytę „Wiejski Dżez”.

Fonogram Źródeł również wybierany jest corocznie – po raz pierwszy konkurs odbył się w 2009 roku. Jego podstawową ideą jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów. W ubiegłym roku pierwszą nagrodę przyznano Instytutowi Sztuki Polskiej Akademii Nauk za albumy: „Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane” oraz „Melodie stamtąd Cz. 2”. Nagrodę przyznano za udostępnienie bezcennych źródeł fonograficznych folkloru polskiego.

Nagrodą Specjalną jury konkursu uhonorowało natomiast Barbarę Kuzub-Samosiuk i Mirosława Samosiuka za trzypłytową antologię „Pieśni nie tylko święte. Tradycja muzyczna Podlasia” wydaną przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze. Jury doceniło autorów kompilacji i wydawców za wybitny wkład w dokumentację tradycyjnej kultury śpiewaczej Podlasia.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 25 lutego 2019 roku (decyduje data stempla pocztowego) pod adresem: Polskie Radio S.A., al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa – z dopiskiem: „Folkowy Fonogram Roku” lub „Fonogram Źródeł”. Kontakt mailowy: nowatradycja@polskieradio.pl.

Formularze zgłoszeniowe oraz regulaminy konkursów na stronie: www.nowatradycja.polskieradio.pl.

Festiwal „Nowa Tradycja” odbędzie się on w dniach 16-19 maja 2019 roku w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.