Zmiana decyzji. Łemkowski skansen w Zyndranowej ponownie otwarty dla zwiedzających!

O problemach finansowych i zamknięciu muzeum pisaliśmy na początku stycznia. Na szczęścia sprawa ma pozytywny finał. Rada Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej postanowiła z dniem 1 lutego 2019 roku udostępnić Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej dla zwiedzających. Zmiana decyzji nastąpiła po spotkaniu przedstawicieli muzeum i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

O tym, że Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej ponownie zostanie udostępnione zwiedzającym, dowiadujemy się z krótkiej lakonicznej informacji zamieszczonej na stronach internetowych muzeum. Komunikat brzmi: „Po spotkaniu, jakie odbyło się 23 stycznia 2019 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rada Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej postanowiła z dniem 1 lutego 2019 roku ponownie udostępnić Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej dla zwiedzających”.

Nieco więcej informacji podaje łemkowski portal informacyjny lem.fm, który skontaktował się w tej sprawie z Bogdanem Goczem, opiekunem Muzeum i przewodniczącym Rady muzealnej.

Jak czytamy w artykule, po spotkaniu B. Gocza z sekretarzem stanu w MSWiA Pawłem Szefernakerem, muzeum otrzymało deklarację finansowanego wsparcia w wysokości 53.000 tyś zł (o taką kwotę pierwotnie wnioskowała Rada Muzeum). Ponadto Ministerstwo zainteresowane jest wypracowaniem odpowiednich mechanizmów systemowych, które w przyszłości gwarantowałyby środki na działalność muzealną.

Problemy Muzeum

26 grudnia 2018 Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej na swoich stronach internetowych poinformowało, że od 2019 roku skansen będzie nieczynny dla zwiedzających. Powodem zawieszenia działalności była zbyt niska dotacja przyznana przez MSWiA na prowadzenie placówki w 2019 roku (wnioskowano o 53 tyś. zł, przyznano 33 tyś. zł.).

Oprócz wspomnianej dotacji na bieżącą działalność, Muzeum otrzymało dodatkowo wsparcie finansowe m.in. na organizację Festiwalu „Od Rusala do Jana” oraz wyposażenie muzeum.

Czytaj więcej Zamknięto Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

Źródło: www.zyndranowa.org / www.lem.fm