Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XXVI Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie – Wojciechów 2020

3 lipca18 lipca

7 lipca 2020 r. (wtorek) rozpoczną się XXVI Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie, realizowane przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem spotkań organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego.

Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona
ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej ponad 400 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

W tegorocznych Warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 22 do 58 lat. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane z pracą w metalu, ale także zarządca stajni czy artysta rzeźbiarz. Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.

W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie z województwa podkarpackiego: Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła i Marek Święch.

Program imprezy:

7 lipca – Przyjazd i zakwaterowanie uczestników – Biuro Warsztatów, Wieża Ariańska
Godz. 10.00 – Rozpoczęcie XXVI Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich – spotkanie organizacyjne (Wieża Ariańska – siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie)

  • Zwiedzanie Muzeum Kowalstwa
  • Omówienie zasad BHP pracy w kuźni, właściwości cieplnych metali, zapoznanie z podstawowymi narzędziami kowalskimi, nauka rozpalania ogniska kowalskiego, zasady ekonomicznego gospodarowania koksem
  • GODZ. 14.00 ROZPALENIE PALENISK KOWALSKICH – POCZĄTEK ZAJĘĆ
    PRAKTYCZNYCH PRZY WIEŻY ARIAŃSKIEJ

8 – 18 lipca – Nauka podstawowych technik kowalskich i zdobnictwa, pokazy umiejętności kowalskich
w wykonaniu mistrzów – instruktorów oraz wykłady teoretyczne.

Ze względu na panujące warunki epidemiczne XXVI Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie odbywać się będą na placu przy Wieży Ariańskiej.

XVII Ogólnopolskie Spotkania Kowali w tym roku odbywać się będą w formule wirtualno – korespondencyjnej. W ramach Spotkań zostaną zorganizowane: Korespondencyjny Konkurs Kowalstwa Artystycznego, Konkurs o Nagrodę Publiczności – głosowanie internautów, Wirtualna wystawa prac konkursowych, wydanie Katalogu prac konkursowych.

Szczegółowe informacje na stronach: www.gokwojciechow.pl; www.kowale.com.pl

* Zdjęcie główne: Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie w Wojciechowie 2019, fot. K. Butryn

Szczegóły

Start:
3 lipca
Koniec:
18 lipca
Wydarzenie kategorie:
,

Organizator

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Telefon:
81 517 72 10
Strona internetowa:
http://www.gokwojciechow.pl/

Miejsce

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Wojciechów 9
Wojciechów, Lubelskie 24 - 204 Polska
+ Google Map
Telefon:
81 517 72 10
Strona internetowa:
http://www.gokwojciechow.pl/