Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wernisaż wystawy „Europejskie makatki kuchenne”

14.12.18

14 grudnia 2018 r., o godz. 12.00, w gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 odbędzie się otwarcie wystawy czasowej pt. „Europejskie makatki kuchenne”. Wystawa przygotowana z kolekcji Elżbiety i Piotra Branekovych i zbiorów etnograficznych Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Na ekspozycję składają się makatki pochodzące z Bułgarii, Węgier, Słowacji oraz Austrii, Holandii, Niemiec i Szwecji, a także nasze polskie. W przeszłości pełniły różne funkcje, były przede wszystkim ozdobą kuchni. Stanowiły też domowy poradnik życiowych mądrości, zasad moralnych i dobrych rad. Haftowane lub drukowane sceny i napisy na makatkach zwracały uwagę na religijność, miłość, czystość w domu. Przedstawiały sceny z bajek, roślinność, zwierzęta.

Oprócz tradycyjnych form, pod tym hasłem mieszczą się też ozdobne ręczniki wieszane na półkach, różne kieszonki na grzebienie, szczotki i inne drobne przedmioty. Wszelkie makatki wisiały w kuchniach przez cały rok, niezależnie od pory roku czy ważnych okresów świątecznych. Na wystawie zostaną pokazane w okresie bożonarodzeniowym, wraz z atrybutami tego święta charakterystycznymi dla krajów, z których pochodzą.

Wystawa czynna będzie do 17 marca 2018 r.

Szczegóły

Data:
14.12.18
Wydarzenie kategorie:
,

Organizator

Muzeum Etnograficzne we Włocławku

Miejsce

Muzeum Etnograficzne we Włocławku
ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6
Włocławek, Kujawsko-Pomorskie 87-800 Polska
+ Google Map
Telefon:
(054) 232-30-01
Strona internetowa:
http://www.muzeum.wloclawek.pl/