Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dźwięki Adwentu czyli powrót lubelskiej ligawki

13.12.18

Stowarzyszenie Twórców Ludowych w ramach cyklu Lubelska Scena Tradycji zaprasza na wyjątkowe spotkanie poświęcone adwentowej tradycji gry na ligawce w regionie lubelskim.

Ligawka to długa drewniana trąba, wykonywana zazwyczaj z drzewa lipowego lub wierzbowego. Grano na niej w okresie Adwentu przed wschodem i zachodem słońca. Dźwięk ligawki miał symbolizować koniec świata i trąbienie Archanioła na Sądzie Pańskim, a mieszkańcom zapowiadać narodzenie Jezusa Chrystusa. Nazwa pochodzi od legania, czyli opierania instrumentu (zwykle na płocie) podczas trąbienia.

Zwyczaj adwentowego grania na ligawce do dziś spotykany jest w północno-wschodnich i wschodnich regionach Polski (głównie Mazowsze i Podlasie). Jak wskazują źródła oraz pamięć starszych mieszkańców, tradycja ta znana była również w miejscowościach położonych na południe od Lublina m.in. w Sporniaku i Motyczu. W ostatnich latach we wspomnianych wsiach podjęto próbę reaktywacji tego zapomnianego zwyczaju.

W programie:

• Co wiemy o „legowaniu” na Lubelszczyźnie? O adwentowej grze na ligawie w źródłach i wspomnieniach – dr Agata Kusto (UMCS)

• Ligawa. Budowa oraz technika gry – prezentacja instrumentu wykonanego przez ucznia Lubomira Ziółka pod okiem mistrza Andrzeja Klejzerowicza w ramach projektu Instytut Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”

• „Legowanie” na Placu po Farze

13 grudnia 2018 (czwartek), g. 18.30
Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin

Wstęp wolny

* * *
Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek zaprezentowane zostaną najciekawsze inicjatywy, środowiska oraz artyści zajmujący się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie. To również miejsce spotkań lubelskiego środowiska pasjonatów muzyki i tańca tradycyjnego, a także miejsce prezentacji lubelskich muzyków tradycyjnych młodego pokolenia.

Szczegóły: www.zgstl.pl

Pomysłodawca i koordynator cyklu: Krzysztof Butryn
Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Współpraca: Restauracja Sielsko Anielsko Lublin

Zrealizowano ze środków Miasta Lublin.

Szczegóły

Data:
13.12.18
Wydarzenie kategorie:
,

Organizator

Stowarzyszenie Twórców Ludowych Zarząd Główny
Telefon:
(81) 532 49 74
Email:
zgstl@op.pl
Strona internetowa:
www.zgstl.pl

Miejsce

Stowarzyszenie Twórców Ludowych
ul. Grodzka 14
Lublin, Lubelskie 20-112 Polska
+ Google Map
Telefon:
(81) 532 49 74
Strona internetowa:
www.zgstl.pl