Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„W stronę nieba” 20 lat malarstwa na szkle Marty Walczak Stasiowskiej

20 stycznia

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zapraszają na wernisaż wystawy ” W stronę nieba” 20 lat malarstwa na szkle Marty Walczak Stasiowskiej.

Wystawa zorganizowana jest z okazji 20-lecia pracy twórczej artystki.

Marta Walczak Stasiowska urodzona w Zakopanem jest córką Zofii Walczak zd. Zych i Zdzisława Walczaka – laureata nagrody im. Oskara Kolberga. Malowała już jako dziecko, a na poważnie malarstwem na szkle zajęła się w 2000 r. Zawodowo pracowała jako pielęgniarka oddziałowa na oddziale neonatologicznym w zakopiańskim szpitalu. Przez pewien czas prowadziła w domu krótkoterminową rodzinę zastępczą dla pozostawionych noworodków. Dzięki jednemu z nich wróciła do malarstwa. Czuwanie przy włączonym świetle było łatwiejsze, gdy nocne godziny wypełniało malowanie. Oprócz malarstwa na szkle zajmuje się fotografią i hafciarstwem. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych..

Jej obrazy na szkle mają tradycyjną formę malowane często na czarnym tle, z tradycyjnymi motywami i czytelną jednoznaczną kolorystyką, są uznawane za „najbardziej góralskie” z pośród aktualnie malowanych na Podhalu. Ulubionym motywem jest Matka Boska w znanych tradycyjnych przedstawieniach oraz wersjach wysnutych w własnej wyobraźni. Maluje anioły, postacie świętych, scenki rodzajowe, a barwne postacie zbójników, pasterek, muzykantów, tworzą bajkowy świat pełen radości i ciepła. Żaden z twórców zakopiańskich nie ma tak charakterystycznego stylu malowania, który w pewnym stopniu jest kontynuacją malarstwa ojca – Zdzisława Walczaka. Przez znawców malarstwa na szkle jest uważana za najbardziej tradycyjnie malującą artystkę Podhala, podtrzymującą dawne tradycje malowania na szkle.
Prowadziła liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży w Lublinie, Jeleniej Górze, Warszawie, Bielsku-Białej, Zakopanem, Poroninie, Mesznej, Budapeszcie, etc.

Marta Walczak Stasiowska może poszczycić się znacznymi osiągnięciami. Swe prace pokazała na 28 wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą oraz 118 wystawach zbiorowych. Prace artystki znajdują się w: Austrii, Bułgarii, Francji, Finlandii, Niemczech, RPA, Szwecji, USA, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Obrazy pani Marty posiadają następujące muzea w Polsce: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Śląskie w Katowicach. Marta Walczak Stasiowska bardzo chętnie prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą a także z osobami dorosłymi w postaci warsztatów oraz zielonych szkół. Chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych, zwłaszcza na rzecz dzieci. O uznaniu wśród znawców świadczą liczne wyróżnienia i nagrody, w tym: Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2014), Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej (2017), Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej (2018),Doroczna Nagroda Burmistrza Zakopanego (2020), Nagroda „Marka Tatrzańska” (2022).

Szczegóły

Data:
20 stycznia
Kategorie Wydarzenie:
, ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/728538398691315/?ref=newsfeed

Organizator

Willa Czerwony Dwór
Telefon:
+48 661 601 651
Adres e-mail:
czerwonydwor@zck.com.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Willa Czerwony Dwór
ul. Kasprusie 27
Zakopane, Małopolskie 34-500 Poland
+ Google Map
Telefon:
+48 661 601 651
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia