Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkania ze sztuką ludową: strój janowsko-kraśnicki

21 stycznia

W ramach „Spotkań ze sztuką ludową” Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu poświęconego odświętnym strojom ludowym regionu lubelskiego. Tematyka spotkań oscyluje wokół zagadnień stroju w tradycji i we współczesności. Niniejsze spotkanie spotkanie połączone będzie z promocją książki o stroju janowsko-kraśnickim.

Spotkania mają na celu prezentację historycznych zabytków w szerokim kontekście, zwrócenie uwagi na ich występowanie, na właściwe zasady noszenia poszczególnych elementów odzieży oraz właściwy sposób ich odtwarzania. Spotkaniom towarzyszyć będą dyskusje i wymiana informacji dotyczących problemów, które występują podczas odtwarzania strojów.

Spotkaniom i konsultacjom każdorazowo towarzyszyć będzie wizyta na wystawie etnograficznej oraz bogata narracja przygotowana przez specjalistów, wprowadzająca w omawiane zagadnienie. Uczestnikom spotkań udostępniane będą unikatowe zbiory z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie, nie zawsze dostępne na co dzień.

Zaplanowano jedno spotkanie na kwartał, w soboty, aby umożliwić uczestnictwo w konsultacjach jak największemu gronu zainteresowanych, w tym rekonstruktorom, zespołom obrzędowym i KGW.
Spotkania będą odbywać się w wybrane soboty od godziny 12.00, a omawiane będą kolejno poszczególne stroje:
22.10.2022 – strój krzczonowski
21.01.2023 – strój janowsko-kraśnicki. Spotkanie połączone z promocją serii książek o tradycyjnych strojach z województwa lubelskiego: Tom 1 – strój janowsko-kraśnicki.
22.04.2023 – strój lubartowski
Bilety dostępne on line i w kasie muzealnej w cenie 5 zł./os.

Szczegóły

Data:
21 stycznia
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Muzeum Lubelskie w Lublinie
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Muzeum Lubelskie w Lublinie
Zamkowa 9
Lublin, Lubelskie 20-117 Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia