Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Tradycje wielkanocne”. VIII Powiatowy Konkurs na pisankę i plastykę obrzędową związaną z okresem Świąt Wielkanocnych

9 kwietnia

Organizatorem Konkursu jest MuzeumRegionalne w Janowie Lubelskim i Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Janowskiego. Konkurs jest skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych twórców ludowych oraz instytucji kultury i oświaty z regionu janowskiego, którzy po dzień dzisiejszy podtrzymują i kultywują tradycje plastyki obrzędowej Świąt Wielkanocnych (pisanki, bukiety, pająki, palmy wielkanocne, koszyczki, itp.).

Dopuszcza się zarówno indywidualne jak i grupowe uczestnictwo w konkursie. Osoby lub zespoły mogą zgłosić maksymalnie 3 prace.

Celem konkursu jest:-kultywowanie, podtrzymywanie i dokumentowanie ludowej tradycji zdobnictwa pisanek,-upowszechnianie plastyki obrzędowej związanej z okresem Świąt Wielkanocnych w regionie janowskim,-kontynuowanie rodzinnych tradycji rękodzieła ludowego poprzez przekazywanie z pokolenia na pokolenie sposobów wykonywania pisanek i plastyki wielkanocnej,-zaszczepienie szacunku do kultury ludowej swoich przodków poprzez zainteresowanie społeczeństwa tradycjami wielkanocnymi,-doskonalenie warsztatu artystycznego twórców ludowych.

2. Konkurs polega na wykonaniu ozdoby Świąt Wielkiej Nocy (np. palmy, pisanki, pająki, kwiaty z bibuły, karty pocztowe, stroiki w dowolnej technice i formie). Uwaga: prace, w których zostaną zastosowane elementy z seryjnej produkcji nie będą kwalifikowane do konkursu.

3. Zgłoszone do konkursu prace oceniane będą w dwóch kategoriach:-prace wykonane techniką tradycyjną,-technikami współczesnymi.Przy ocenie prac pod uwagę będą wzięte takie elementy jak:-zachowanie tradycyjnych motywów i kolorystyki,-precyzja i dokładność wykonania,-walory artystyczne.Nagrodzone pierwszym miejscemprace przechodzą na własność organizatorów.Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do reprodukowania prac w celach promocyjnych.

4. Do każdej pracy powinna być dołączona metryczka zawierająca dane wykonawcy: imię i nazwisko, wiek,miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy.

5. Prace konkursowe należy zgłosić do dnia 9.04.2020r. w Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim, ul. Zamoyskiego 52.

6. Ogłoszenie wyników nastąpi 17.04.2020r. o godz. 17.00 podczas otwarcia wystawy pokonkursowej, w Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim, ul. Zamoyskiego 52

Wszelkie informacje związane z organizacją konkursu można uzyskać od poniedziałku do piątku pod numerami telefonów 15 8724 679, 507081 346.

Źródło: www.janowlubelski.pl

* Zdjęcie na górze (ilustracyjne): Pisanki lubelskie, wyk. Bogusława Wójcik i Małgorzata Gut (Olszanka), fot. Paweł Onochin / STL

Szczegóły

Data:
9 kwietnia
Wydarzenie kategorie:
,

Organizator

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim
Telefon:
15 8724 679
Email:
muzeumjanow@poczta.onet.pl
Strona internetowa:
http://www.osgmuzeum.pl

Miejsce

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim
ul. Jana Pawła II 3
Janów Lubelski, Lubelskie 23-300 Polska
+ Google Map