Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tańcz, chłopolek, pókiś ładny!

19.02.17

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia zaprasza na warsztaty trójmiarowych tańców tradycyjnych, które poprowadzi Marta Domachowska – etnografka, tancerka z Torunia.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych (młodzież od lat 14 oraz dorośli). Nie trzeba przychodzić parami (ale warto!). Warto pamiętać o wygodnych butach i zapasie płynów.

Warsztaty odbędą się w niedzielę 19 lutego, będą podzielone na dwie części.

11.30–14.30 
W pierwszej części dnia zajmiemy się ćwiczeniami rytmicznymi i pracą wspierającą świadomość własnego ciała oraz płaszczyznami kontaktu w tańcu.

16.00–19.00 
W popołudniowym programie znajdzie się nauka polskich tańców tradycyjnych i wskazanie różnic między tańcami o tej samej rytmice, ze szczególnym uwzględnieniem kujawiaka.

Podczas zajęć zarówno początkujący, jak i wprawieni tancerze nabędą lub pogłębią umiejętności, które pomagają zyskać na swobodzie ruchu i czerpać radość z zabawy na parkietach wiejskich i miejskich potańcówek i wesel. Warsztaty będą także okazją do zapoznania się z kontekstami muzykowania na wsi oraz niektórymi zasadami savoir-vivre’u w sytuacjach tanecznych.

Warsztaty poprowadzi Marta Domachowska – etnolog, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Od kilkunastu lat zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne w formach niestylizowanych, m.in. organizując potańcówki, koncerty, warsztaty i spotkania śpiewacze. Prowadzi autorskie warsztaty taneczne i wokalne oraz umuzykalniające warsztaty wiejskich zabaw dziecięcych. Gra na basach i bębenku obręczowym. W składzie formacji Sekund Hand (Rosik/Domachowska) sekunduje skrzypaczce, Katarzynie Zedel i harmonistce-mistrzyni, Wiesławie Gromadzkiej. Na co dzień zajmuje się edukacją w zakresie polskiej kultury ludowej i organizacją wydarzeń muzycznych w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Lubi, jak jest do rymu i do taktu.

Miejsce:
Uniwersyteckie Centrum Kultury
Białystok, Ciołkowskiego 1N

Koszt warsztatów:
45 zł/os

Bilety do nabycia od 6 lutego.

Informacje i zapisy:
– stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com
– 
Uwaga, prośba od prowadzącej! Wymagane jest zapisywanie się na warsztaty drogą mailową. W mailu należy podać imię, nazwisko oraz stopień zaawansowania tanecznego w skali 0-5 lub bardziej opisowo, jak ktoś woli. Chodzi o taniec w ogóle, a w szczególe o taniec tradycyjny.

Organizator:
Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia

Partnerzy:
Uniwersyteckie Centrum Kultury/Uniwersytet w Białymstoku

* Zdjęcie na górze: Uczennice Szkoły Rytmiki i Tańca Janiny Mieczyńskiej w Warszawie (1928 r.), Zbiory NAC on-line, Sygnatura: 1-N-2605-5

Szczegóły

Data:
19.02.17
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia
Telefon:
(85) 743 73 23
Adres e-mail:
sdp@podlasie.org
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Uniwersyteckie Centrum Kultury
ul. Ciołkowskiego 1N
Białystok, Podlaskie Polska
+ Google Map