Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Palinocka pod Światowidem

15.06.19

Palinocka pod Światowidem – Sobótki Krasnostawskie 2019” to pełne magii, najbardziej klimatyczne wydarzenie kulturalne na Lubelszczyźnie. Wiosna zmierza ku końcowi, nieuchronnie zbliża się czas przesilenia letniego i najkrótsza noc w roku! Z tej okazji Stowarzyszenie Pod Napięciem oraz Krasnostawski Dom Kultury zapraszają 15 czerwca już o godzinie 15:00 na tradycyjne „Sobótki”.

Na program „Palinocki” złożą się koncerty, staropolskie zabawy, widowiska obrzędowe oraz warsztaty. Zagrają dla Was Sosnowski, Joryj Kłoc – na dużej scenie oraz Kumpel Blues na małej. Jak co roku rozpalimy ogniska, przy których zabawa potrwa aż do białego rana. Tradycyjnie będziemy puszczać wianki i wspólnie poszukamy kwiatu paproci. Fireshow, liczne konkursy, przysmaki przyrządzone na podstawie starodawnych receptur, wprost od Szeptunki, stanowiska z unikalnymi wytworami lokalnego rękodzieła, słowiańskie mity i wróżby – to tylko część wszystkich atrakcji, zaplanowanych dla Was na tę wyjątkową noc. Podczas tegorocznej edycji odbędą się bowiem również warsztaty, wykłady i pokazy: kulinarne, rzeźbiarskie, plastyczne, taneczne, teatralne czy wokalne. W ich wyniku wszyscy chętni śmiałkowie zdobędą nowe, niepowtarzalne umiejętności i sprawności.

W 2019 roku Krasnystaw obchodzi swoje 625 urodziny, dlatego motywem przewodnim naszej imprezy będzie legenda o Szczeku – założycielu miasta! Dzięki wsparciu Santander Bank Polska zapewniamy strefę zabaw dla dzieci, otwartą od 15:00. O tej godzinie rozpoczną się również warsztaty, pokazy i wykłady. Szczegółowy program części wieczornej opublikujemy już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia naszego facebookowego profilu, gdzie na bieżąco będą pojawiać się informacje o kolejnych wydarzeniach w ramach tegorocznej „Palinocki”.

15 czerwca 2019 – czas legend, mitów, starosłowiańskich zabaw i obrzędów. Jedyna taka noc w roku! Przyjdź, razem podążymy śladami dawnych Słowian, stworzymy staropolską wioskę i wcielimy się w naszych przodków, bawiąc się jak oni. Stań się częścią najbarwniejszego widowiska w okolicy. Dołącz do nas! Zapraszamy! Przy wjeździe na Zaułek Nadrzeczny powita Was Światowid, a drogę wskażą Świetla!

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna 2019”.

„Palinocka” jest apolityczna i nie ma charakteru religijnego. Skupiamy się na walorach edukacyjnych, historycznych i kulturalnych. Głównym celem inicjatywy jest upowszechnienie w sposób przyjazny, zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom, wiedzy o tradycyjnej obrzędowości ludowej. Ponadto chcemy przyczynić się do popularyzacji, ochrony i dokumentacji autentycznych, często zapomnianych zjawisk, wytworów, obyczajów wywodzących się lub inspirowanych kulturą tradycyjną związaną z Krasnymstawem i jego regionem etnograficznym.

Program na stronie www.palinocka.net

Szczegóły

Data:
15.06.19
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Stowarzyszenie Pod Napięciem

Miejsce wydarzenia

Zaułek Nadrzeczny
Krasnystaw
Krasnystaw, Lubelskie Polska
+ Google Map