Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Festiwal Kultury „W stronę tradycji”

16.06.19

Prezentacje kapel ludowych, instrumentalistów, gawędziarzy, zespołów śpiewaczych i tanecznych, kiermasz sztuki ludowej i tradycyjnych potraw, warsztaty, wystawa oraz potańcówka „Oj, dana, dana…” składają się na ciekawy program Festiwalu Kultury „W stronę tradycji”. Na wydarzenie zapraszają: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Festiwal jest spotkaniem interdyscyplinarnym i wielopokoleniowym. Integruje ludzi ze zdolnościami muzycznymi, tanecznymi, plastycznymi, których łączy wspólna pasja i misja pielęgnowania ludowej polskiej tradycji.

W części konkursowej festiwalu na scenie zobaczymy żywiołowe kapele ludowe, zespoły śpiewacze,
solistów śpiewaków, solistów instrumentalistów, gawędziarzy oraz dziecięce zespoły taneczne. Prezentacje ocenią: dr Arleta Nawrocka-Wysocka – muzykolog z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Piotr Kulka – folklorysta, tancerz, choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” z Poznania, Elżbieta Sztamblewska – etnograf z Muzeum Okręgowego w Koninie. Zdobywca GRAND PRIX zostanie zakwalifikowany do 54. edycji Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (odbędzie się w czerwcu 2020 r.).

Dla miłośników rękodzieła przewidziano kiermasz sztuki ludowej, na którym swoje prace zaprezentują regionalni artyści. Wśród twórców będą m.in. Piotr Staszak, Henryk Jankowski, Mariusz Markiewicz, Marianna Iwińska (rzeźbiarze), Janusz Wiśniewski (wikliniarz), Łukasz Dzieciątkowski (garncarz), Katarzyna Kołakowska-Frontczak (wyroby szydełkowe, rzeźba), Zofia Sobieraj (koronkarstwo).

Festiwal to również doskonała okazja, aby prezentować zanikające zawody. Dorośli oraz dzieci mogą wziąć udział w otwartych warsztatach: sypania wzorów piaskiem, garncarskich, wikliniarskich i rzeźbiarskich, które poprowadzą: Jadwiga Tyksińska, Łukasz Dzieciątkowski, Janusz Wiśniewski oraz Piotr Staszak.

Integralną częścią wydarzenia jest wystawa prac zgłoszonych na konkurs „Tradycje w twórczości plastycznej”. Prace mają zarówno charakter ludowy, jak i stylizowany. Będzie można obejrzeć: strój ludowy, pająki, obrazy malowane na szkle, kwiaty z bibuły, haftowane obrusy i serwety, rzeźby.

Na zakończenie Festiwalu przewidziano potańcówkę „Oj dana, dana…”. Będzie to zabawa taneczna oparta na muzyce tradycyjnej, granej na żywo. Prowadzenie i koordynacja zabawy: Anna i Krzysztof Respondek oraz Anna Maria Gałczyńska – instruktorzy ds. dziedzictwa niematerialnego z Kalisza. Potańcówka to przede wszystkim okazja do spotkania z ludźmi i nauki tańca, dodatkowo będzie jej towarzyszyć ognisko.

Festiwal to ostatnia odsłona projektu „LUDOWE MECYJE 2019 – edukacja, animacja, warsztat” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu
Promocji Kultury.

Współfinansowanie: Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Szczegóły

Data:
16.06.19
Kategorie Wydarzenie:
, , , ,

Organizatorzy

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku

Miejsce wydarzenia

Amfiteatr w Kramsku
Rynek 4a
Kramsk, Wielkopolskie Polska
+ Google Map