Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kolędowanie z Konopielką w Knyszynie

27.04.1928.04.19

XVIII Międzynarodowe Spotkania Wiosennego Kolędowania z Konopielką (27-28 kwietnia br.) to zwyczaj reaktywowany w 1994 r. przez Knyszyński Ośrodek Kultury.

Spotkanie odbędzie się w Knyszyńskim Ośrodek Kultury z udziałem z udziałem zespołów z Podlasia, Litwy i Białorusi i będzie zwieńczeniem wcześniejszych przedsięwzięć związanych z Konopielkowym świętem.

XVIII Międzynarodowe Spotkania Wiosennego Kolędowania z Konopielką poprzedziły warsztaty praktyczne z młodzieżą i dorosłymi mężczyznami (bo tylko mężczyźni śpiewali pieśni wołoczebne) prowadzone przez wiejskich śpiewaków “Mistrzów”, którzy zwyczaj kolędowania doskonale pamiętają ze swoich lat dziecięcych. Odbyły się także warsztaty zdobnictwa obrzędowego Świąt Wielkanocnych (palmy, pisanki, kwiaty, pająki) zorganizowane w trzech grupach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli – prowadzone przez twórczynie ludowe. Warsztaty zwieńczone będą wystawą prezentowaną podczas Międzynarodowych Spotkań Wiosennego Kolędowania z Konopielką. W ramach konopielkowych przedsięwzięć odbył się także “Przegląd pieśni wielkopostnej” i spotkanie grup śpiewaczych w kościele parafialnym w Knyszynie.

Celem Międzynarodowych Spotkań Wiosennego Kolędowania z Konopielką jest pobudzanie kulturalnych inicjatyw lokalnych oraz stwarzanie na poziomie lokalnym warunków do rozwoju twórczości; ożywianie i upowszechnianie dotychczasowych przeglądów i spotkań poświęconych „Konopielce” a także kontynuacja i rozwój kontaktów polsko-białorusko-litewskich, zapoczątkowanych spotkaniami międzynarodowymi.

Spotkania rozpoczną się w Kościele Parafialnym w Knyszynie mszą o godz.11.00 a następnie o godz.12.00 rozpocznie się koncert galowy.

Zadanie realizowane jest przy wsparciu finansowym:
– Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
– Starostwa Powiatowego w Mońkach
– Knyszyńskiego Towarzystwa Regionalnego im. Zygmunta Augusta
– Knyszyńskiego Ośrodka Kultury

Szczegóły

Start:
27.04.19
Koniec:
28.04.19
Wydarzenie kategorie:
, ,

Organizator

Knyszyński Ośrodek Kultury
Strona internetowa:
http://www.kok.knyszyn.pl

Miejsce

Knyszyński Ośrodek Kultury
Rynek 39
Knyszyn, Podlaskie 19-120 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.kok.knyszyn.pl